Rektoskopia jest badaniem jelita grubego. Jego celem jest zdiagnozowanie ewentualnych chorób w obrębie odbytnicy. Poza tym rektoskopię wykonuje się w celu leczenia różnych zmian jak np. polipów.

Czym jest rektoskopia?

Rektoskopia to jedno z badań endoskopowych odbytnicy. W trakcie badania do odbytu wprowadzany jest rektoskop jednorazowy, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie obrazu z wnętrza tego fragmentu układu pokarmowego. Samo badanie nie jest bolesne, ale może wywoływać pewien dyskomfort. Rektoskopy stosowane w badaniu mogą mieć długość od 20 do 30 cm. Trwa ono jednak bardzo krótko, bo zaledwie kilka minut.

Jakie są wskazania do rektoskopii?

Rektoskopia jest badaniem diagnostycznym oraz leczniczym. Najczęściej rektoskop jednorazowy stosowany jest w przypadku podejrzenia pojawienia się zmian w obrębie odbytnicy, polipów oraz w przypadku występowania niewyjaśnionych biegunek, zaparć oraz krwawienia z odbytu.

Jak przygotować się do rektoskopii?

Rektoskopy to urządzenia bardzo precyzyjne. Jeśli jednak chce się uzyskać odpowiednio dokładny wynik badania, pacjent musi się do niego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim na kilka dni przed badaniem pacjent przestrzegać powinien odpowiedniej diety. W tym czasie spożywać powinien jedynie potrawy lekkostrawne, najlepiej półpłynne. Wieczorem przed dniem zabiegu zastosować należy specjalną wlewkę, którą zakupić należy w aptece. Na sam zabieg przyjść należy na czczo. W dniu zabiegu spożywać można jedynie płyny. Pamiętać również trzeba o tym, aby na kilka dni przed zabiegiem nie spożywać produktów, które mogłyby zabarwić stolec.

Jak przebiega rektoskopia?

Rektoskopia rozpoczyna się od badania samego odbytu przez lekarza. Lekarz metodą palpacyjną bada wewnętrzną i zewnętrzną część odbytu. Kolejny krok to wprowadzenie wziernika będącego częścią rektoskopu. Jest to kurka z kamerką, dzięki której lekarz może dokładnie obejrzeć wnętrze jelita grubego. Najczęściej badanie wykonywane jest w celach diagnostycznych. Jednak jak wspomniano, może być również wykonywane w celach leczniczych. Mowa tu o sytuacji, w której lekarz podczas badania zauważy zmiany, jak np. polipy jelita grubego. W takim przypadku może on je często usunąć od razy podczas badania.