Istnieje kilka sposobów na uśmiercenie lub osłabienie groźnych patogenów. Jednak tylko część z nich jest skuteczna w przypadku każdego rodzaju bakterii, wirusa oraz grzyba. W tym wypadku omawiana jest dezynfekcja światłem UV, które sprawdza się zarówno do dekontaminacji powierzchni i przedmiotów, jak i samego powietrza.

UV oddziałuje na wszystkie organizmy

Światło UV z łatwością przenika przez komórki i doprowadza do uszkodzenia DNA oraz RNA. Skutkuje to barakiem możliwości skutecznej reprodukcji komórki i prowadzi do uśmiercenia organizmu. Proces jest szczególnie szybki w przypadku niewielkich patogenów.

Warto jednak zwrócić uwagę, że skuteczność promieniowanie UV jest uzależniona od długości fali. Na najlepszą efektywność można liczyć w przypadku sprzętów do dezynfekcji emitujących promieniowanie o długościach fal poniżej 280 nm. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Dezynfekcja światłem prowadzi do uszkodzeń w komórkach wszystkich organizmów. Oznacza to, że na jego działanie podatny jest także człowiek. Ekspozycja na promieniowanie UV, szczególnie o krótkich falach, będzie prowadzić do poparzeń skóry. W dłuższej perspektywie częsty kontakt może skutkować rozwojem nowotworów.

Nowoczesne urządzenia do dezynfekcji światłem

Producenci oferują sprzęt do dezynfekcji, który występuje w 2 podstawowych formach. Skorzystać można z:

– lamp bakteriobójczych bezpośredniego działania,
– przepływowych lamp bakteriobójczych.

W pierwszym przypadku dezynfekcja światłem UV musi się odbywać w pustych pomieszczeniach. Dzieje się tak, ponieważ lampa jest używana do bezpośredniego naświetlenia powierzchni i przedmiotów. Wejście z kontakt ze światłem UV stanowiłoby realne zagrożenie dla zdrowia.

Z kolei lampy przepływowe to sprzęt do dezynfekcji wykorzystywany do oczyszczania powietrza z niebezpiecznych mikroorganizmów. Urządzenia zasysają powietrze i poddają je naświetlaniu falami UV-C. Po opuszczeniu sprzętu powietrze jest wolne do groźnych patogenów.

Promieniowanie UV emitowane przez słońce?

Na koniec warto przypomnieć, że światło UV występuje w naturze. Jest ono emitowane przez rodzimą gwiazdę i dociera na powierzchnie ziemi. Oczywiście fale UV pochodzące ze słońca nie wywierają tak negatywnego wpływu na życie, jak lamy UV. Dzieje się tak jednak tylko dlatego, że większość fal zostaje zatrzymana przez atmosferę.