Każdą zmianę skórną należy uważnie obserwować, bez względu na to czy mamy do czynienia ze znamionami, pieprzykami bądź włókniakami. I choć większość z nich uważa się za niegroźne, dobrze jest posiadać bodajby minimalne rozeznanie w temacie.

Znamię, pieprzyk, włókniak – podstawowe definicje

Mówiąc o znamieniu, mamy na myśli każdą zmianę skórną. Występowanie znamion jest spowodowane niedoborem bądź nadmiarem jednego ze składników tkankowych. Wyróżnić można kilka rodzajów znamion, aczkolwiek najczęściej spotykane to znamiona naczyniowe oraz barwnikowe. Znamiona naczyniowe spowodowane są całą listą możliwych przyczyn, które w efekcie końcowym doprowadzają do uszkodzenia lub zmian w drobnych naczyniach krwionośnych.

Inną często spotykaną zmianą skórną są pieprzyki, które w rzeczywistości są rozpoznawane przez lekarzy jako znamiona barwnikowe. Ich ubarwienie jest różnorodne, gdyż na skórze występują jasne i ciemne pieprzyki.

Włókniak miękki to również zmiana skórna, jednak nie powinno mylić się jej ze znamieniem. Najczęściej spotykane są w fałdach skórnych, czyli pachwinach, w okolicy powiek czy szyi. Uszypułowane zmiany skórne występować mogą zarówno pojedynczo, ale też w skupiskach.

Włókniak miękki i twardy – czy są niebezpieczne?

Włókniak skórny może przybrać dwojaką odmianę – miękką bądź twardą. Jak wspomniano wcześniej, włókniak miękki to zmiana skórna występująca przede wszystkim na skórze. Włókniak twardy natomiast przybiera postać guzka występującego pod skórą. Co więcej, nie można ucisnąć go palcem, ponieważ przemieszcza się pod nią, ale jednocześnie jest bezbolesny przy dotykaniu.

Każda zmiana skórna może być spowodowana stanem chorobowym organizmu, dlatego tak ważne jest baczne obserwowanie siebie. Jednak włókniaki, podobnie jak pieprzyki, rzadko kiedy są groźne. I chociaż z reguły nie ustępują same z siebie, w zasadzie nie trzeba ich usuwać. Istnieją jednak czynniki, które takie rozwiązanie mogą nasuwać.

Kiedy włókniaki powiększają się i sprawiają dyskomfort, jak najbardziej można skorzystać z konsultacji lekarskiej. Być może zostanie podjęta decyzja o ich usunięciu ze względów estetycznych. Zdarza się jednak, że lekarz zaleci zabieg ze względów zdrowotnych, kiedy włókniak zostanie uszkodzony bądź naderwany. Dodatkowym wskazaniem podjęcia zabiegu jest jego podkrwawienie albo zmiana koloru.

Usuwanie włókniaków

O usunięciu włókniaka miękkiego zwykle decyduje lekarz. Zabieg można przeprowadzić chirurgicznie, ale również z wykorzystaniem metody elektrokoagulacji lub kriochirurgii. Jednak ostateczną decyzję podejmuje specjalista.

Jeśli chodzi o usuwanie włókniaków miękkich, coraz częściej pojawiają się informacje o możliwości usunięcia domowymi sposobami. Taki porady dotyczą między innymi opatrunków oraz okładów z wykorzystaniem octu jabłkowego, który odpowiednio stosowany przesusza zmianę skórną. W efekcie takie działania włókniak powinien odpaść samoistnie w przeciągu około 30-60 dni.