Niedawne badania potwierdziły korzystny wpływ stosowania tej rośliny w przebiegu cukrzycy, zaburzeń gospodarki lipidowej czy podczas odchudzania. Poznaj gurmar, czyli azjatyckie pnącze nazywane pogromcą cukru.

Skąd pochodzi gurmar?

Nazwa gatunkowa tej rośliny to gymnema sylvestre. Pochodzi z Indii, gdzie od tysięcy lat jest stosowana w celach leczniczych. Rośnie w tamtejszych lasach tropikalnych i osiąga imponujące rozmiary. Korzystne dla naszego zdrowia substancje znajdują się w liściach rośliny, można je rzuć lub sporządzać z nich napary. Obecnie, równie popularną formą są tabletki i kapsułki zawierające liście lub uzyskane z nich ekstrakty. W Polsce znajdziesz je w aptekach i sklepach zielarskich, zarówno stacjonarnie jak i online.

Gymnema sylvestre – właściwości

Zawarte w ajurwedyjskim ziele substancje aktywne powodują, że wykazuje ono działanie hipoglikemiczne. Ogranicza wchłanianie glukozy z pokarmem i zwiększa wydzielanie insuliny. Pomaga to w regeneracji znajdujących się w trzustce wysepek Langerhansa.

Gymnema sylvestre działanie ma równie korzystne na poziom cholesterolu – obniża stężenie trójglicerydów i tzw. “złego cholesterolu” LDL. Jego działanie antyoksydacyjne ogranicza utlenianie cząstek LDL i powstawanie blaszek miażdżycowych.

Żucie liści blokuje działanie receptorów słodkiego i gorzkiego smaku, co może być pomocne przy ograniczaniu słodyczy w diecie i zmianie nawyków żywieniowych.

Gymnema sylvestre działanie

Gurmar jest ceniony przede wszystkim za swoje działanie hipoglikemiczne. Reguluje poziom cukru we krwi, wspomaga pracę serca i układu krążenia, wspomaga trawienie. Z tego powodu może być stosowany jako suplement przy leczeniu cukrzycy. Jego wpływ na receptory smakowe sprawia, że jest również używany jako wsparcie procesu odchudzania. Dodatkowo, regulowanie poziomu glukozy we krwi wpływa korzystnie na apetyt – im mniejsze skoki stężenia glukozy, tym mniejsze ryzyko nagłych napadów głodu.

Skuteczność gymnema sylvestre potwierdzają badania. Należy jednak zachować rozsądek i w przypadku występowania niepokojących objawów, w pierwszej kolejności skierować się do lekarza specjalisty. Suplementy wspomagają proces leczenia, jednak nie są wystarczające w leczeniu poważnych schorzeń.