Już samo podjęcie decyzji o sięgnięciu po pomoc specjalisty z dziedziny psychologii nie jest łatwa, a dodatkowo pojawia się również problem związany z tym, który gabinet psychologiczny w Gliwicach wybrać, aby dany problem został rozwiązany odpowiednio skutecznie. Możliwości poszukiwań jest wiele, zatem każdy zapewne znajdzie ten najlepszych dla siebie sposób.

Psycholog a psychoterapeuta

Decydując się na skorzystanie ze specjalistycznej pomocy warto wiedzieć, jakie są zasadnicze różnice pomiędzy psychologiem a psychoterapeutą. Otóż psycholog to osoba będąca absolwentem pięcioletnich studiów na wydziale psychologii. Wykształcenie w tym przypadku nie tylko stanowi uprawnienia do wykonywania funkcji psychologa, ale również do prowadzenia różnego rodzaju testów czy badań w tym zakresie. Warto mieć przy tym na uwadze, że psychologia jest niezwykle ogólną dziedziną wiedzy, dlatego też jest wiele instytucji, które zatrudniają psychologów jako wsparcie w ich działalności (np. szpitale, poradnie, szkoły czy różne strefy biznesowe).

Psychoterapeuta poza wykształceniem z zakresu psychologii, aby mógł pełnić swoje funkcje musi posiadać także ukończone studia z zakresu medycyny, pedagogiki bądź innego klasyfikowanego jako kierunek humanistyczny. Ponadto osoba taka musi przejść trwające cztery lata psychoterapeutyczne szkolenie. Tak naprawdę praca psychoterapeuty jest nieco inna niż praca psychologa, bowiem w tym pierwszym przypadku zdecydowanie najważniejszym przedmiotem działania i analiz są mechanizmy oraz sposoby funkcjonowania pacjenta, z uwzględnieniem indywidualnego podejścia do każdego przypadku.

Cechy dobrego i skutecznego psychologa

Aby prowadzona terapia była skuteczna i przyniosła oczekiwane rezultaty, musi być przede wszystkim przeprowadzona przez wykwalifikowanych i bardzo doświadczony gabinet psychologiczny w Gliwicach. W tym przypadku nie bez znaczenia są również indywidualne cechy czy predyspozycje psychologa, który będzie się zajmował prowadzeniem terapii. Choć być może niewiele osób wie, ale to właśnie od jego indywidualnych cech zależy w dużej mierze sukces pacjenta w walce z jego problemami.

Z całą pewnością dobry psycholog musi być osobą empatyczną i wykazującą pacjentowi wiele zrozumienia. Niezwykle ważne jest także to, by była to osoba, która do każdego przypadku jest w stanie podejść w bardzo indywidualny sposób, dostosowując tym samym formę terapii do danej osoby. Psycholog powinien być także osobą budzącą zaufanie, przed którą inni ludzie łatwo się otwierają, powierzając mu często swoje najbardziej mroczne sekrety.