W ostatnim czasie bardzo często mówi się o potencjalnej szkodliwości kosmetyków takich, jak lakiery do paznokci. Z drugiej strony wielu producentów dokłada faktycznych starań, by tę szkodliwość faktycznie zmniejszyć. Czy lakiery do paznokci są szkodliwe? W jaki sposób możemy dbać o paznokcie, by zachowały dobry wygląd na jak najdłużej?

Lakiery do paznokci i ich działanie

Lakiery dostępne na rynku są bardzo do siebie podobne pod względem działania. Różnorodność lakierów i efektów, które one dają każe jednak zadać sobie pytanie o to, czym są lakiery i w jaki sposób wpływają na nasze paznokcie. Zasadniczo lakiery (niezależnie od typu) składają się z kilku najważniejszych elementów. Pierwszym z nich jest substancja bazowa, dzięki której lakier ma właściwą konsystencję i twardnieje w określonym czasie. To właśnie ten składnik lakierów do paznokci najczęściej przekłada się na ich ewentualne, negatywne działanie.

Aby temu zapobiec, do lakieru do paznokci dodaje się często środków pielęgnacyjnych i działających regenerująco na płytkę paznokcia. Kolejnymi składnikami są oczywiście substancje nadające koloru, przyspieszające, bądź spowalniające twardnienie, czy odpowiedzialne za dodatkowe efekty.

Czy lakiery są szkodliwe?

Często powtarza się opinię, że niezależnie od jakości, lakier do paznokci zawsze jest w jakimś stopniu szkodliwy. Nie wydaje się to prawdą. Przemysł kosmetyczny zrobił w ciągu ostatnich lat ogromne postępy i dostarcza nam coraz częściej produktów, które nie tylko nie szkodzą, ale i pomagają.

Do lakierów dodaje się dziś coraz częściej składników odżywiających paznokcie, regenerujących i poprawiających ich ogólny wygląd. Warto jednak kupując lakier decydować się na produkty posiadające zarówno stosowne certyfikaty, jak i odpowiednią opinię.

Jak dbać o zdrowie paznokci?

Jednak najlepszy lakier do paznokci to nie wszystko i czasami warto zainwestować odrobinę czasu i pieniędzy w coś więcej. W większości drogerii znaleźć dziś można kosmetyki, które dedykowane są właśnie naszym paznokciom.

Najczęściej są to różnego rodzaju odżywki, ale również środki nadające połysku, czy sprawiające, że paznokcie są mocniejsze. W sprzedaży znaleźć można również specjalistyczne, bezbarwne lakiery, bogate w substancje o pozytywnym wpływie na nasze paznokcie.