Szpitale to miejsca, gdzie nie brakuje groźnych bakterii. Jako że do szpitali trafiają osoby z bardzo osłabionym układem odpornościowym, niezwykle ważne jest zapewnienie, że nie dojdzie do zakażenia między pacjentami. Do tego służy dezynfekcja i sterylizacja medyczna, wykonywana na co dzień.

Jak działa sterylizacja i dezynfekcja medyczna?

W dzisiejszych czasach dezynfekcja jest wykonywana w wielu miejscach publicznych. To świetny i dosyć tani sposób na usunięcie większości bakterii z dłoni czy też przedmiotów jakie są przekazywane między różnymi osobami. Środki dezynfekujące zazwyczaj zawierają w sobie alkohol, który zabija zdecydowaną większość drobnoustrojów. Jedyne co może pozostać po dokładnej dezynfekcji, to niektóre formy przetrwalnikowe.

W placówkach medycznych główną rolę gra Sterylizacja medyczna. Sterylizacja zapewnia bowiem całkowite usunięcie wszelkiego rodzaju mikroorganizmów, bez względu na ich formę. W sterylizacji zazwyczaj używa się wysokiej temperatury do tego, aby zabić wszelkie drobnoustroje. Jest to najpopularniejszy sposób ochrony przed bakteriami w szpitalach i innych placówkach medycznych.

Różnice między dezynfekcją i sterylizacją

Jak wyżej wspomniano, podstawową różnicą jaką można zauważyć gdy ktoś omawia takie zabiegi jak dezynfekcja i sterylizacja jest to, jaki zakres ochrony przed bakteriami one oferują. Dezynfekcja medyczna, choć jest bardzo pomocna w wielu sytuacjach, nie oferuje pewności, że skutecznie usunięte zostaną wszystkie bakterie z narzędzi i innych przedmiotów. Z kolei po sterylizacja zawsze wiadomo, że wszystkie wysterylizowane przedmioty będą w pełni wyjałowione i nie stanowią zagrożenia.

Dezynfekcja ma jednak wiele zalet, dlatego też nie powinno się rezygnować z jej wykonywania. Podstawową zaletą jest to, że jest łatwa do przeprowadzenia. Na rynku nie brakuje świetnych środków dezynfekujących, które są dostępne w rozsądnych cenach. Można je łatwo zakupić i używać w placówkach medycznych, ale i także w salonach fryzjerskich, gabinetach kosmetycznych i innych tego typu miejscach. Dzięki temu zawsze ma się pewność, że nikt nie będzie się musiał martwić o bakterie. Dlatego dezynfekcja i sterylizacja powinny być wykonywane jak najczęściej.