Schorzenia skórne dłoni mogą mieć zróżnicowane przyczyny. Jakie dolegliwości tego typu diagnozowane są najczęściej? W jaki sposób można je rozpoznać i leczyć?
1. Grzybica i drożdżyca skóry dłoni
Wśród często rozpoznawanych chorób skóry dłoni znajdują się grzybica oraz drożdżyca. Są one wywołane przez drobnoustroje – grzyby i drożdżaki. Najczęściej do infekcji dochodzi na skutek kontaktu z zakażonymi nimi powierzchniami, na przykład ręcznikiem używanym przez osobę z tymi dolegliwościami.
Najczęściej te choroby skóry dłoni powodują pojawienie się dolegliwości jak:
– zaczerwienienie
– pieczenie
– łuszczenie się skóry
Leczenie grzybic i drożdżyc polega głównie na stosowaniu leków o właściwościach przeciwgrzybiczych, które można zakupić w aptekach także bez recepty.
2. Kontaktowe zapalenia skóry
Tego typu choroby skóry dłoni pojawiają się na skutek kontaktu z alergenem przez osobę, która jest na niego uczulona. Pojawiają się wtedy dolegliwości jak suchość, zaczerwienienie czy swędzenie skóry.
Wśród alergenów wywołujących alergie skórne znajdują się między innymi:
– składniki kosmetyków, na przykład konserwanty
– składniki detergentów, na przykład silne substancje myjące
– metale, na przykład nikiel zawarty w biżuterii
– włókna naturalne, na przykład wełna, sierść psa albo kota
Leczenie chorób skóry dłoni tego typu polega głównie na stosowaniu leków miejscowych jak kremy łagodzące, kremy ze sterydami. Także należy unikać kontaktu z alergenem.
3. Atopowe zapalenie skóry – AZS
AZS to dolegliwość o charakterze autoimmunologicznym, której przyczyny nadal nie zostały w pełni poznane. Powoduje ona pojawienie się dolegliwości skórnych, między innymi jak suchość, wyprysk, swędzenie czy pieczenie skóry oraz jej zaczerwienienie.
W przypadku AZS duże znaczenie ma prawidłowa pielęgnacja skóry dłoni, ponieważ dzięki niej można zapobiegać nieprzyjemnym dolegliwościom. Gdy jednak już się pojawią, zaleca się stosowanie kosmetyków łagodzących, także zawierających sterydy, gdy objawy te są nasilone.
Ponadto diagnozowane są także inne choroby skóry dłoni, między innymi związane z zakażeniami wirusowymi i bakteryjnymi, wywołane przez nieprawidłową pielęgnację skóry, na przykład brak używania kosmetyków. Gdy domowe metody leczenia dolegliwości nie pomagają, należy udać się do lekarza – lekarza rodzinnego albo dermatologa.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.