Łuszczyca jest chorobą, która jest dość powszechna, jednak wiele osób nie zgłasza się z nią do lekarza, co dotyczy zwłaszcza osób z łagodnymi jej formami, charakteryzującymi się jedynie nielicznymi i łagodnymi zmianami w postaci delikatnie łuszczącej się i zaczerwienionej skóry. Diagnostyka i leczenie łuszczycy są jednak konieczne, jeżeli nie chce się dopuścić do pogłębienia problemu.

Łuszczyca – wstydliwe schorzenie w natarciu

Łuszczyca to choroba, której pochodzenie nie jest dokładnie znane, jednak wiadomo, że odpowiadają za nią pewne zmiany w obrębie genów, a do tego może mieć ona podłoże immunologiczne.

Charakteryzuje się ona złuszczającymi się zmianami na skórze i jej zaczerwienieniem. Skóra złuszcza się w taki sposób, że powstają bardzo charakterystyczne łuski i to właśnie po tym objawie dermatolog o wprawnym oku od razu potrafi rozpoznać tę chorobę, jednak powinno się także przeprowadzić w jej kierunku odpowiednie badania przed rozpoczęciem leczenia łuszczycy.

Na czym polega leczenie łuszczycy?

Leczenie łuszczycy nie jest w pełni skuteczne, gdyż przyczyny tej choroby nie są znane. Nie ma więc leku, który zwalczyłby ją u źródła, a stosowane leczenie jest objawowe i polega ono na próbach zmniejszenia intensywności i obszaru występowania zmian dzięki stosowaniu rozmaitych preparatów, którymi mogą być nowoczesne leki, lecz także rozmaite naturalne specyfiki, które często nie ustępują pod względem skuteczności nowoczesnym lekom.

Podstawą w leczeniu łuszczycy jest też odpowiednia pielęgnacja skóry, do której należy używać specjalnych kosmetyków, rezygnując z tych popularnych, używanych przez większość społeczeństwa. Wiele z nich bowiem może wywołać nasilenie się choroby. Tak samo może ona nasilić się pod wpływem działania substancji, z którymi większość ludzi ma styczność na co dzień, a należą do nich płyny do zmywania naczyń, proszki do prania i inne artykuły chemii gospodarczej.

Chociaż łuszczycy nie da się całkowicie wyleczyć, dzięki wielu metodom leczenia można dziś ograniczyć występowanie zmian, a nawet pozbyć się ich na pewien czas całkowicie, jednak mają one tendencje ku nawracaniu. Bez względu na to, czy zdecyduje się na jej domowe i naturalne leczenie, czy sięgnie się po nowoczesne leki, pierwszym krokiem w leczeniu łuszczycy powinna być zawsze konsultacja lekarska i badania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.