Przed przystąpieniem do zabiegu laserowego zamykania naczynek musisz dokładnie zapoznać się ze wszystkimi zaleceniami medycznymi. Na pewno zostaną one omówione podczas wizyty konsultacyjnej, ale jeśli wcześniej uzyskasz odpowiedzi na najbardziej nurtujące się pytania, zabieg będzie dla ciebie bardziej komfortowy.

Czy to działa?

Poprzez zastosowanie lasera dochodzi do podgrzania krwi, która występuje w naczynku. Dzięki temu dochodzi do obkurczenia jego ścianek. Naczynko się zamyka.

Laserowe zamykanie naczynek zapewnia trwałe efekty. Oznacza to, że raz zamknięte naczynko nie powinno ponownie się rozszerzyć. Dla lepszego utrwalenia rezultatów możesz powtórzyć zabieg trzykrotnie.

Czy zabieg jest bezpieczny?

Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz podda cię serii badań, w trakcie których wyznaczy ilość naczynek kwalifikujących się do zabiegu oraz określi ich typ. Na podstawie zebranych danych dostosuje parametry urządzenia. Ustali jego poziom mocy, długość fali czy rodzaj filtra bądź częstotliwość impulsów.

Przed zabiegiem wykonuje się również komputerową serię próbną. Dzięki niej lekarz może ocenić, czy wszystkie dobrane przez niego parametry są dla ciebie dobre i bezpieczne.

Kiedy warto skorzystać z zabiegu?

Laserowe zamykanie naczynek kierowane jest do pacjentów, u których doszło do trwałego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Stają się one widoczne gołym okiem i można je dostrzec na zewnętrznej powierzchni skóry. Żadne kremy czy inne domowe metody nie są w stanie ich zlikwidować.

Przeważnie na rozszerzenie naczynek najbardziej narażone są osoby, które często eksponują skórę na działanie promieniowania UV, regularnie korzystają z siłowni lub są wystawiane na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych (np. wiatru). Pajączki bywają też skutkiem przyjmowania sterydów.

Jak postępować po zabiegu?

Aby zamykanie naczynek zapewniło ci trwałe efekty, musisz koniecznie przestrzegać zasad postępowania po zabiegu. Przez przynajmniej cztery tygodnie zrezygnuj z opalania i korzystania z solarium. Później staraj się jeszcze przez jakiś czas używać kremów z wysokim filtrem.

Przez pięć dni po zabiegu nie wolno ci również za bardzo nadwyrężać i przepacać skóry. W tym czasie niewskazane są ćwiczenia fizyczne i wizyty w saunie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.