W dzisiejszych czasach bardzo wielu rodziców nie ma zielonego pojęcia jak postępować ze swoim dzieckiem. Przy niepożądanych społecznie zachowaniach może pomóc właśnie doświadczony psycholog dziecięciu w Gliwicach.

Jaką pomoc oferuje psycholog?

Psycholog dziecięcy w Gliwicach wspiera nie tylko dzieci, ale również samych rodziców. Psycholodzy dziecięcy oferują fachowe wsparcie od narodzin dziecka, do momentu zakończenia edukacji. Doświadczeni specjaliści są w stanie pomóc rodzicom rozwiązać ich mniejsze lub większe problemy z wychowywaniem dziecka.

Dla wielu dzieci jednym z pierwszych trudnych przeżyć jest pójście do przedszkola. Dzieci, które nie akceptują większych zmian bardzo często potrzebują fachowej pomocy. Pozostawienie dziecka w szkole, jest dużym wyzwaniem także dla rodziców. W wielu przedszkolach zatrudniani są psychologowie dziecięcy z którymi warto porozmawiać.

W jakich sytuacjach może przydać się pomoc psychologa dziecięcego?

Pomoc psychologa dziecięcego może okazać się bardzo przydatna w wielu sytuacjach. Dużo rodziców korzysta z pomocy specjalisty na przykład przy problemach moczenia nocnego dziecka albo przy problemach z zasypianiem. Wiele dzieci potrzebuje fachowej pomocy także w sytuacji, gdy rodzice wyjeżdżają do pracy.

Psycholodzy dziecięcy coraz częściej prowadzą zajęcia edukacyjne, dzięki czemu można wyrównać poziom umiejętności dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim zajęcia dotyczące emocji i trudnych przeżyć.

W jakich obszarach niezbędna jest pomoc specjalisty?

Psycholog dziecięcy niezbędny jest przy różnego typu zaburzeniach lękowych. Mowa tutaj przede wszystkim o lękach społecznych i uogólnionych oraz o różnego typu fobiach specyficznych. Specjalistyczna pomoc jest wskazana także przy zaburzeniach nastroju. Niestety coraz więcej dzieci ma problemy z depresją i dystymią. Doświadczony psycholog może pomóc również przy zaburzeniach odżywczych typu bulimia albo anoreksja.

Wyspecjalizowani psycholodzy dziecięcy mogą pomóc także przy autyzmie albo zespole Aspergera. Specjalistyczne terapie są niesłychanie przydatne praktycznie przy wszystkich problemach wychowawczych. W dzisiejszych czasach sporo dzieci ma problemy z uzależnieniem od komputerów albo telefonu komórkowego. Nie można zapominać także o eksperymentowaniu z różnorodnymi substancjami psychoaktywnymi, czyli o narkotykach, lekach i alkoholu. Do zadań psychologa dziecięcego należy także diagnozowanie ogólnego rozwoju dziecka. Mowa tutaj nie tylko o rozwoju intelektualnym, ale również społecznym i emocjonalnym.