Co jest główną przyczyną infekcji gardła? Jak je rozpoznać? Jak można je skutecznie leczyć? Gdy pojawiają się takie schorzenia, konieczna może być dobra poradnia laryngologiczna Katowice to miasto, gdzie można skorzystać z pomocy fachowych laryngologów.

Wirusy i bakterie – najczęstsza przyczyna infekcji gardła

Do infekcji, inaczej zapalenia gardła najczęściej dochodzi na skutek nadmiernego namnażania się wirusów albo bakterii.

Większość infekcji wywołana jest przez wirusy. Najczęściej dochodzi do nich w okresie jesienno-zimowym, gdy pojawia się zwiększone ryzyko zapadnia na przeziębienia, grypę.

Rzadziej diagnozowane są infekcje bakteryjne, do których zalicza się także angina. Patogenem wywołującym większość zakażeń jest paciorkowiec (Streptococcus). Aby wykryć przyczynę infekcji bakteryjnej, potrzebny będzie wymaz, który wykonuje laryngolog Katowice i w innych miastach.

Warto wskazać, że takie infekcje często dotykają też dzieci, dlatego konieczny będzie wtedy laryngolog dziecięcy Katowice lub w innej lokalizacji.

Objawy infekcji gardła

Objawy towarzyszące infekcji gardła to najczęściej: ból, drapanie, pieczenie i swędzenie, suchość w gardle, chrypka, problemy z przełykaniem, nadmierne przekrwienie błony śluzowej gardła.

W przypadku infekcji bakteryjnych przebieg dolegliwości jest bardziej intensywny. Poza większym bólem dochodzi do pojawienia się szarawego nalotu na gardle, powiększenia migdałków, gorączki z dreszczami.

Leczenie infekcji wirusowych i bakteryjnych gardła

Metoda leczenia zapalenia gardła dobierana jest w zależności od przyczyny dolegliwości. W przypadku zapaleń wirusowych najczęściej stosuje się leczenie objawowe, natomiast wtedy, gdy pojawia się zakażenie bakteryjne, wówczas laryngolog Katowice lub w innym mieście przepisuje antybiotyk.

Przy infekcjach bakteryjnych stosuje się antybiotyki o szerokim spektrum działania, które mogą usunąć najbardziej popularne szczepy bakterii chorobotwórczych. Zdarza się jednak, że takie leczenie nie działa. Wtedy laryngolog, w tym laryngolog dziecięcy Katowice i dostępny w innych miastach, wykonuje wymaz z antybiogramem.

Jeśli problemy z gardłem nawracają, w takim przypadku ważna będzie dobra poradnia laryngologiczna katowice mają także wiele przychodni prywatnych, gdzie można skorzystać z profesjonalnej i kompleksowej obsługi w przypadku infekcji gardła u dorosłych oraz u dzieci.