Rozstępy to rodzaj blizny, która pojawia się, gdy skóra szybko się rozciąga lub kurczy. Chociaż skóra jest zwykle dość elastyczna, kiedy jest nadmiernie rozciągnięta, normalna produkcja kolagenu zostaje zakłócona, powodując powstawanie rozstępów. Rozstępy mogą pojawić się w każdym wieku z różnych powodów, w tym dojrzewania, ciąży oraz szybkiego przyrostu lub utraty wagi. Opracowano szeroką gamę zabiegów kosmetycznych zmniejszających rozstępy, o których krótko poniżej.

Mikroigłowanie

Mikroigłowanie pomaga zniwelować rozstępy, tworząc maleńkie urazy w górnej warstwie skóry, aby stymulować produkcję kolagenu i elastyny w organizmie. Specjalista nakłada znieczulający krem przed użyciem urządzenia z bardzo cienkimi igłami, aby przebić górne warstwy skóry. Przez dwa do trzech dni można odczuwać obrzęk, wrażliwość i zaczerwienienie, ale już po pierwszym zabiegu powinna być zauważalna wyraźna poprawa wyglądu skóry. Aby zobaczyć pełne wyniki, większość osób potrzebuje trzech do pięciu wstępnych zabiegów i wizyt kontrolnych raz lub dwa razy w roku.

Laser CO2

Zabiegi kosmetyczne z użyciem lasera CO2 pomagają wygładzić teksturę skóry i zmniejszyć widoczność rozstępów. Lasery wykorzystujące dwutlenek węgla usuwają zewnętrzne warstwy skóry, odsłaniając nową, gładszą jej warstwę. Wyzwalają również reakcję organizmu, która zwiększa produkcję kolagenu, aby pomóc wypełnić blizny. Specjalista znieczula skórę i przesuwa laser po leczonym obszarze. Tymczasowe skutki uboczne obejmują tkliwość skóry i wystąpienie strupków. Pełne wygojenie trwa kilka tygodni, ale wyniki zaczynają być widoczne, gdy tylko strupki odpadną. Aby uzyskać optymalne wyniki, można potrzebować więcej niż jednego zabiegu.

Laser frakcyjny

Zabiegi kosmetyczne polegające na użyciu lasera frakcyjnego mogą pomóc zmniejszyć widoczność rozstępów, pobudzając produkcję kolagenu i elastyny w tkance pod powierzchnią skóry. Oprócz tego, że jest bardzo pomocny w przypadku nowych (różowych lub czerwonych) rozstępów, które są łatwiejsze w leczeniu, laser frakcyjny może również poprawić wygląd starych rozstępów.

Przed rozpoczęciem leczenia laserem, używane jest znieczulenie miejscowe. Lasery frakcyjne, w przeciwieństwie do innych rodzajów zabiegów kosmetycznych tego typu nie usuwają wierzchniej warstwy skóry, więc występuje mniej skutków ubocznych i krótszy okres regeneracji. Optymalne rezultaty pojawiają się zwykle po 8–12 tygodniach od zabiegu.

Plastyka brzucha

Plastyka brzucha może poprawić wygląd tego obszaru, zwłaszcza po ciąży lub znacznej utracie wagi. Chirurg usuwa również nadmiar tłuszczu i skóry (w tym skórę z rozstępami) wokół brzucha i napina jego mięśnie. To poważna operacja obejmująca znieczulenie ogólne i kilka tygodni rekonwalescencji. Ma również wysoką cenę, ale efekty mogą być naprawdę spektakularne.