W najprostszym możliwym ujęciu nowoczesne dermatoskopy wykorzystywane są przez dermatologów do wielokrotnego powiększenia obrazu określonego odcinka skóry. Jak dokładnie wygląda badanie przy wykorzystaniu wspomnianych urządzeń?

Co dokładnie warto wiedzieć o dermatoskopach?

Należy mieć świadomość, że za ich pomocą przeprowadzane są badania zmian skórnych. Warto wiedzieć, że nie jest wymagane pobieranie wycinków tkanek. Ponadto badanie nie jest inwazyjne. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dzięki obrazom generowanym przez Bechtold dermatoskopy lekarze mogą stwierdzić, czy obecne pieprzyki lub inne zmiany są groźne dla zdrowia.

Ponadto za pomocą wspomnianych urządzeń możliwe jest zdiagnozowanie czerniaka złośliwego. Jest to bardzo niebezpieczny nowotwór skórny, który wymaga bardzo szybkiej interwencji chirurgicznej. Należy również zaznaczyć, że dzięki dermatoskopom możliwe jest zbadanie kondycji włosów.

Kiedy dokładnie warto skorzystać z omawianego urządzenia?

Do dermatologa powinny udać się przede wszystkim osoby, które mają na swoim ciele bardzo dużą liczbę znamion. Zalecane jest również odwiedzenie specjalisty w przypadku, gdy pieprzyk będzie miał niejednolity kolor, nieregularne kształty. Oczywiście trzeba wybrać się na zabieg, gdy na skórze zostanie zauważony czerniak.

Jak wygląda badanie za pomocą dermatoskopu?

Nowoczesne dermatoskopy muszą zostać przyłożone do badanych zmian na skórze. Należy zaznaczyć, że soczewki urządzeń są pokryte specjalnym płynem. Jego zadaniem jest bowiem zmniejszenie refleksów świetlnych, które będą przeszkadzały w ocenie. Godny uwagi jest fakt, że obraz znamienia może zostać powiększony 10 lub nawet 20 razy. Lekarz nie będzie mieć wtedy większych problemów z dokładnym zbadaniem zmian skórnych.

Bechtold dermatoskopy pozwalają ona bardzo dokładne obejrzenie znamion zwykłych rozmiarów, a także znacznie mniejszych. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że badanie będzie nie tylko bezbolesne, ale również nieinwazyjne. Ponadto nie wystąpią praktycznie żadne skutki uboczne. Warto wiedzieć, że analiza za pomocą omawianego urządzenia nie będzie zajmowała więcej niż kilka minut. Ponadto koszty wykonania badania są znacznie niższe, niż mogłoby się wydawać.