Światło ma wiele leczniczych właściwości. Prowadzona z jego użyciem terapia jest skuteczna w różnych dolegliwościach dermatologicznych. Kiedy warto z niej skorzystać?

Na czym polega terapia światłem?

Terapia światłem, czyli fototerapia jest procedurą terapeutyczną, która bazuje na zastosowaniu światła.

Światłolecznictwo, ponieważ stosuje się także taką nazwę, może polegać zarówno na korzystaniu z naturalnego źródła światła, czyli Słońca, jak i ze źródeł sztucznych, w tym źródeł światła ultrafioletowego, podczerwonego i LED.

Do wykonania fototerapii światłem sztucznym używane są specjalne urządzenia działające punktowo, czyli na ograniczonym obszarze, a także kabiny – komory do naświetlania.

Wskazania do fototerapii w dermatologii

Terapia światłem ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywana jest ona również w terapii dolegliwości dermatologicznych, czyli skórnych. Różne efekty leczenia można uzyskać za pomocą odpowiedniego doboru rodzaju światła i długości jego fali.

Światłoterapia pomaga na poniższe dolegliwości:

– Rany,
– Łuszczyca,
– Atopowe zapalenie skóry (AZS),
– Bielactwo,
– Trądzik,
– Wypryski,
– Obrzęki skóry,
– Grzybice skórne,
– Liszaj płaski,
– Wczesne stadium ziarniaka grzybiastego.

Ponadto terapia dermatologiczna za pomocą światła pomaga w poprawie wyglądu skóry. Właściwie dobrana fototerapia umożliwia między innymi odmłodzenie skóry – zmniejsza zmarszczki, redukuje przetłuszczanie się cery, rozszerzone naczynka, przebarwienia, drobne blizny.

Przeciwwskazania do światłolecznictwa

Leczenie światłem ma przeciwwskazania, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu.

Wśród przeciwwskazań znajdują się:

– Okres ciąży,
– Nowotwory,
– Epilepsja,
– Stosowanie izotretynoiny,
– Stosowanie leków i ziół powodujących wrażliwość skóry na światło.

Terapia światłem – gdzie można z niej skorzystać?

Obecnie zabiegi światłolecznictwa są możliwe do wykonania w wielu gabinetach zajmujących się kosmetologią i medycyną estetyczną. Dysponują one zaawansowanym sprzętem do prowadzenia terapii tego typu.

W sprzedaży dostępne są także lampy do fototerapii, które mogą być używane w domu. Nie zapewniają one jednak tak skutecznych efektów w terapii dolegliwości dermatologicznych jak profesjonalny sprzęt stosowany przez gabinety kosmetyczne i medycyny estetycznej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.