Endometrioza to choroba kobieca, która może pojawić się w różnym wieku. Dobrze jest zatem wiedzieć, jakie są jej objawy, by kobiety mogły wcześniej już rozpoznać, że coś złego dzieje się w organizmie.

Czym jest endometrioza?

Choroba ta znana jest również pod innymi nazwami takimi jak: gruczolistość macicy lub wędrująca śluzówka macicy. Endometrioza polega na tym, że wykrywa się obecność komórek w endometrium. Źle zlokalizowane komórki powodują także liczne krwawienia i bóle podbrzusza.

Jakie badania należy wykonać, by zdiagnozować endometriozę?

Endometrioza badania katowice wykonywane są dla każdej pacjentki indywidualnie. Natomiast trzeba wiedzieć, że zleca się przede wszystkim wewnętrzne USG brzucha, dzięki czemu lekarz może zobaczyć, w jakim stanie są narządy. Dobrze jest także wykonać wszystkie potrzebne badania krwi.

Jakie są objawy endometriozy?

Jak większość chorób, to również podczas powstawania endometriozy pojawiają się różne objawy. Przede wszystkim są to silne i częste bóle głowy, brzucha, krzyża. Dobrze jest też dodać, że może występować ból podczas oddawania moczu. Przy endometriozie pojawiają się bolesne miesiączki, które mogą występować nawet kilka razy w jednym miesiącu. U niektórych kobiet mogą występować również na zmianę zaparcia z biegunką.

Czy endometrioza jest uleczalną chorobą?

Obecnie endometrioza jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Dobrze jest jednak wiedzieć, że lekarz dopiera tak leki, aby pacjenta mogła przejść tę chorobą jak najłagodniej. Dzięki temu da się wyciszyć działania choroby, przez co kobiety mogą nieco zniwelować ból, który bardzo przeszkadza w ciągu codziennego życia. Należy zaznaczyć, że każdej kobiecie lekarz może przypisać nieco inne leki, gdyż wszystko to zależy od tego, jaki wariant endometriozy się u niej rozwija oraz, jak jej organizm działa na dane leki.

Należy pamiętać, by regularnie badać się u ginekologa, zwłaszcza młode dziewczyny, które dopiero zaczęły miesiączkować. Im wcześniej wykryje się chorobę, tym jest większe prawdopodobieństwo jej zatrzymania. Szczególnie kobiety, które są obciążone genetycznie, powinny się badać częściej. Warto wybierać też kliniki, które specjalizują się w tego rodzaju chorobach, przez co będzie pewność, że posiadają wszystkie potrzebne sprzęty.