Kawa wydaje się nam nieodłącznym elementem kultury europejskiej. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez kawy lub wręcz zaczyna od niej dzień. Skąd pochodzi ten aromatyczny napój i czy kawa jest zdrowa – na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Tradycja stara jak świat – niekoniecznie

Picie kawy tak mocno wgryzło się w europejską rzeczywistość, że mało kto zastanawia się jak ten napój pojawił się na naszych stołach. Historia kawy w Europie sięga zaledwie XVI wieku. Wcześniej kawę piły głównie plemiona arabskie.

Kawę jednak stosuje się o wiele dłużej, już ponad dwa tysiące lat temu spożywano ją w Etiopii. Nie podawano jednak czarnego, gorącego napoju, który dziś króluje na naszych stołach. Pierwotnie kawa spożywana była z masłem i solą.

Wartości odżywcze kawy

Kawa należy do używek i z tego powodu wiele osób ma wątpliwości, czy aby jest ona dla nas zdrowa. Warto wiedzieć, że oprócz kofeiny, której powinny unikać dzieci czy kobiety w ciąży, ten aromatyczny napój ma wiele cennych składników.

Kawa zawiera między innymi cenne polifenole o właściwościach antyoksydacyjnych. Właśnie dlatego mówi się, że kawa może działać przeciwstarzeniowo. Zawartym w kawie tłuszczom przypisuje się działanie antyrakowe.

Rozstrzygnijmy – Czy kawa jest zdrowa?

Kawa niezaprzeczalnie jest używką, a przez zawartość kofeiny jest wiele sytuacji, w których lepiej zrezygnować z jej picia. Po kawę na pewno nie powinny sięgać dzieci, a na przykład kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny picie kawy skonsultować ze swoim lekarzem.

Zasadniczo jednak picie kawy ma więcej korzyści. Istotny jest jednak umiar, by nie przesadzić z kofeiną. Większość lekarzy zaleca picie 3-4 filiżanek dziennie. Taka ilość spożywanej kofeiny jest bezpieczna. Z drugiej strony takie ilości kawy pozwalają korzystać z jej pozytywnych właściwości.