W medycynie używane są coraz bardziej nowoczesne sprzęty, które ułatwiają pracę lekarzom, a jednocześnie sprawiają, że wszelkiego rodzaju czynności są bezpieczniejsze dla pacjentów. Jednym z takich urządzeń niewątpliwie są ssaki zabiegowe, które mają bardzo szerokie zastosowanie na wielu stanowiskach.

Co kryje się pod pojęciem ssaki medyczne?

Tego rodzaju sprzęt należy do podstawowego wyposażenia każdego bloku operacyjnego, większości gabinetów zabiegowych, a także karetek pogotowia i innych miejsc związanych z medyczną ingerencją w organizm ludzki. Ten wysokospecjalistyczny sprzęt pozwala na bezpieczne przeprowadzenie zabiegów, utrzymanie najwyższych standardów sterylności oraz wspomaganie organizmu zagrożonego pacjenta.

Ssaki chirurgiczne należą do grupy pomp medycznych. Za pomocą końcówek oraz mechanizmu ssącego oczyszczają pole operacyjne, drogi oddechowe, a także pozwalają na uzyskanie jak najlepszego pola widzenia podczas przeprowadzania wszelkiego rodzaju zabiegów medycznych.

Dlaczego ssaki zabiegowe są niezbędne podczas wykonywania operacji?

Z uwagi na przeprowadzane operacje i zabiegi na żywym organizmie pacjenta, muszą być zachowane procedury najwyższego bezpieczeństwa. Warunkiem przeprowadzania czynności medycznych przy pacjentach musi być jak najwyższa sterylność, a pole operacyjne dokładnie widoczne. Dlatego ssaki chirurgiczne są niezbędnym sprzętem podczas takich czynności.

Zadaniem tego rodzaju urządzeń jest odsysanie różnego rodzaju płynów ustrojowych, pooperacyjnych, często materiałów zakaźnych, ale także tkanek i drobnych części kostnych. Oczyszczanie pola zabiegowego ma wielkie znaczenie zarówno dla lekarza, który wykonuje konkretny zabieg na ciele pacjenta, jak i dla samego chorego, ponieważ zapobiega powstawaniu zakażeń i innych nieprawidłowości w leczeniu.

Gdzie znajdują zastosowanie ssaki medyczne?

Oczywiście tego typu urządzenia znajdują się na wyposażeniu szpitali, gabinetów zabiegowych u specjalistów o profilu chirurgicznym, ale nie tylko tam są niezbędne. Wszystkie gabinety stomatologiczne są wyposażone również w ssaki, oczyszczające jamę ustną.

Wielu pacjentów z chorobami przewlekłymi korzysta z takich urządzeń podczas leczenie domowego.