W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się nici chirurgiczne rozpuszczalne, które są stosowane głównie po zabiegach ginekologicznych oraz stomatologicznych.

Jak działają szwy wchłanialne?

Warto również dodać, że szwy wchłanialne są też wykorzystywane w chirurgii dziecięcej. Czas wchłaniania jest uzależniony głównie od materiału, jakiego zostały wykonane szwy. Maksymalnie po kilku miesiącach szwy rozpuszczalne powinny ulec rozpuszczeniu. Jeżeli się to nie stanie to trzeba jak najszybciej zgłosić się do chirurga. Warto dodać, że w niektórych przypadkach czas ten będzie krótszy, jednak wiele zależy od osobistych uwarunkowań genetycznych. Jest to też dobra alternatywa dla tradycyjnych nici chirurgicznych, które były wykorzystywane dawniej. Szwy wchłanialne ulegają biodegradacji i samoistnie znikają, gdy rana się już całkowicie zagoi. Należy pamiętać, żeby w tym czasie bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. Ich największą zaletą jest to, że chirurg nie musi ich później ręcznie usuwać.

Gdzie są wykorzystywane?

Przy zabiegach urologicznych również są stosowane Nici chirurgiczne rozpuszczalne. Po usunięciu tradycyjnych szwów mogły powstawać różne powikłania. Medycyna od tego czasu się jednak mocno rozwinęła i dziś możemy korzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że szwy można idealnie dostosować do indywidualnych potrzeb, ponieważ występują w różnych długościach. Niezwykle skuteczne są niebieskie szwy rozpuszczalne, które służą do zamykania ran skóry. Szwy rozpuszczalne można jedynie stosować przy zabiegach, gdzie krótki jest okres podtrzymywania rany. Właśnie dlatego są powszechnie stosowane przy prostych zabiegach z dziedziny chirurgii plastycznej. Takie szwy można też zastosować przy nacięciu krocza, które jest wykonywane często przy porodzie. Po urodzeniu dziecka chirurg zszywa krocze przy pomocy szwów rozpuszczalnych. Takie szwy po porodzie powinny zniknąć samoistnie po dwóch lub trzech tygodniach. Czasami rozpuszczają się jedynie częściowo i wtedy trzeba je jeszcze usunąć ręcznie w gabinecie lekarskim.