Pomimo że żyjemy w XXI w., wciąż na świecie obowiązuje masa wstydliwych tematów. Niestety, co trzeba stwierdzić również z przykrością, dziedzina medycyny nie stanowi wyjątku od reguły, gdyż również posiada tematy tabu. Jedna z wstydliwych kwestii, której raczej chętniej się unika niż porusza, dotyczy przerostu hemoroidów.

Czym są hemoroidy i skąd się biorą?

Mówiąc o hemoroidach, należy przede wszystkim jasno i wyraźnie stwierdzić, że są one naturalną, fizjologiczną strukturą występującą w odbycie. Jednakże wraz z silnym naciskiem dochodzi o przerostu hemoroidów, w związku z czym stają się one wyjątkowo dokuczliwe. Dyskomfort wywołać mogą zarówno Hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne, chociaż różnią się między sobą lokalizacją.

Co wywołuje przerost hemoroidów? Jedną z głównych przyczyn są częste biegunki bądź silne zaparcia. Jednakże w przypadku żylaków odbytu sprawa staje się o tyle skomplikowana, że wiele czynników może wywołać chorobę hemoroidalną. Wyliczyć należy ciążę, niewłaściwe podnoszenie ciężarów bądź ich regularne i nadmierne podnoszenie, ale nie tylko. Przyczyną hemoroidów może okazać się również uwarunkowanie genetyczne.

Leczenie hemoroidów

Stwierdza się, że żylaki odbytu są przypadłością wysoce wstydliwą, ponieważ pacjenci niechętnie zgłaszają ją swojemu lekarzowi. Jest to o tyle problematyczne, że szybka reakcja może zdecydowanie wpłynąć na leczenie, jego przebieg oraz długość. Dlatego niezwykle ważnym jest, aby zgłaszać lekarzowi pojawienie się żylaków odbytu.

Wystąpienie przerostu hemoroidów może wywołać znacznie więcej objawów niż tylko ogólny dyskomfort. Mowa przede wszystkim o dokuczliwym, niekiedy silnym bólu, swędzeniu, pieczeniu, a nawet krwawieniu. Nie należy bagatelizować objawów, gdyż doprowadzić mogą one do nieprzyjemnych sytuacji dla pacjenta chorego na chorobę hemoroidalną.

Po dokładnie i starannie przeprowadzonej diagnostyce, która bynajmniej nie polega wyłącznie na przeprowadzeniu medycznego wywiadu z pacjentem, przychodzi czas leczenia. Jednak pamiętać należy, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Niestety nie zawsze można uniknąć wystąpienia choroby.

Najlepszą metodą jest leczenie nieinwazyjne. W tym celu do usunięcia dokuczliwych guzków stosuje się rozmaite maści oraz kremy. Niejednokrotnie sprawdzają się w tej kwestii domowe sposoby z wykorzystaniem np. octu jabłkowego. Jednak zwlekanie ze zgłoszeniem się do lekarza może skutkować koniecznością zastosowania inwazyjnych metod leczniczych jak operacja czy skleroterapia.