W wielu sytuacjach życiowych można się zranić lub nawet mocno skaleczyć. Większość takich zranień nie wymaga pomocy lekarskiej. Można samodzielnie zająć się raną i założyć opatrunek. Nawet jednak przy niewielkich zranieniach, nieodpowiednim działaniem można sprawić sobie sporo kłopotu. Jak prawidłowo opatrzyć ranę?

Dezynfekcja i sterylizacja

Można rzecz jasna ranę przepłukać czysta wodą, dużo bezpieczniej jednak ją zdezynfekować. Dezynfekcja sterylizacja nie jest trudna. Nie musi to być rzecz jasna Sterylizacja medyczna. Zdezynfekować ranę można choćby woda utlenioną lub innym środkiem dezynfekcyjnym przeznaczonym do takiego celu. Jest to konieczne, by uniknąć ryzyka zakażenia otwartej rany. Niestety nieodpowiednia dezynfekcja i sterylizacja to najczęstsze powody zakażania ran. W najlepszym przypadku może to spowodować trudności z gojeniem, w najgorszym konieczność długotrwałego leczenia, a nawet otwierania rany i jej oczyszczania.

Przy zakładaniu opatrunku na ranę konieczna jest też dezynfekcja dłoni, a najlepiej użycie odpowiednich rękawiczek. Jeśli bandaże będziemy przycinać, konieczna jest także dezynfekcja sterylizacja nożyczek. Nie musi to być rzecz jasna sterylizacja medyczna. W zupełności wystarczy spryskanie nożyczek wodą utlenioną lub innym środkiem dezynfekcyjnym i wytarcie jałowym kawałkiem gazy.

Wymiana opatrunków

Takie same czynności wymagane są także przy ewentualnej zmianie opatrunku na nowy. Takich zmian trzeba dokonywać, jeśli opatrunek musi być założony na wiele dni. Co ważne – po zdjęciu starego opatrunku, warto przyjrzeć się ranie i sprawdzić, czy proces gojenia przebiega prawidłowo. Zbyt duże zaczerwienienie, ropne nacieki to znak, że mogło dojść do jakiegoś zakażenia. Nie jest to jednak jeszcze sygnał alarmowy. Aby zlikwidować takie nacieki, można na ranę nałożyć opatrunek ze srebra, potem zaś jałową gazę. Ważne jednak by było to srebro w postaci gąbki, nie zaś – na przykład – srebro w płynie. Srebro ma właściwości antybakteryjne i wyciągające. Wchłonie wszelkie ropne nacieki, dzięki czemu rana pozostanie czysta. Takie srebro oczywiście trzeba przynajmniej raz na dobę wymieniać.