W dzisiejszym świecie dużą uwagę skupiamy na naszym stylu życia. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nasi przodkowie nie pomyśleliby, że samochody będą jeździć ponad sto kilometrów na godzinę. Od tej pory rozwinęła się bardzo mocno branża medyczna. XXI wiek to w dużej mierze czas pracy siedzącej. Wiąże się z tym coraz częstsze występowanie chorób, takich jak żylaki, czy zakrzepica żylna.

O zjawisku zakrzepicy

Zakrzepica żylna należy do chorób zakrzepowo – zatorowych. Najczęściej dotyczy żył zlokalizowanych w podudziu. Czasem spotykana jest również w udzie, miednicy, a nawet w żyłach wątrobowych. Zakrzepica jest to schorzenie, w którym powstaje zator zlokalizowany w żyle. Taki zakrzep uniemożliwia normalny przepływ krwi, ogranicza bądź całkowicie blokuje światło żyły. Jest to bardzo niebezpieczne. Z tego względu warto wiedzieć, jakie u większości pacjentów wywołuje Zakrzepica objawy.

Zakrzepica przyczyny

Najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o przyczyny zakrzepicy, jest przybliżenie zasad funkcjonowania samego układu krwionośnego. W zdrowym organizmie krąży krew naturalnie przepływającą przez żyły do serca, dzięki prawidłowemu działaniu mięśni. Krew płynąca z serca jest kontrolowana przez zastawki, które są umiejscowione w naczyniach żylnych. Kiedy ten mechanizm zaczyna szwankować, dochodzi do stanu zapalnego, który może doprowadzić do trwałego uszkodzenia nabłonków wyścielających żyły.

Zakrzepica objawy

Objawy zakrzepicy są różne. O schorzeniu może świadczyć chociażby ból w klatce piersiowej, uczucie duszności, a nawet spłycony oddech. Do kolejnych objawów tej choroby można zaliczyć zmianę koloru skóry i jej obrzęk, co często świadczy o zakrzepicy żył głębokich. Może pojawić się również utrata czucia w nogach bądź rękach, co jest niezwykle groźne. W takim wypadku, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Kolejne objawy zakrzepicy to problem z widzeniem, silne bóle i skurcze brzucha. Innym symptomem może być ból nieznanego pochodzenia. Każdy z objawów zakrzepicy powinien być notowany i konsultowany ze specjalistą, aby w porę zapobiec poważniejszym skutkom. Należy się obserwować i dbać o siebie.