Głównym zadaniem liftingu twarzy jest podniesienie i delikatne naciągnięcie skóry, która z jakiegoś powodu utraciła swoją jędrność – zwykle wskutek wieku. Jednym dodatkowych efektów zabiegu jest redukcja zmarszczek oraz zmniejszenie ich widoczności. Na ogół przeprowadzany jest na trzy sposoby.
Lifting inwazyjny
To typowy zabieg chirurgiczny, który może zostać przeprowadzony wyłącznie przez plastyka bądź chirurga. W jego trakcie skórę nacina się w kilku miejscach (zwykle przede wszystkim wzdłuż linii włosów), by następnie mechanicznie ją naciągnąć i w ten sposób przywrócić twarzy właściwy owal. “Zbędna” skóra jest po prostu usuwana.
Po przeprowadzonym zabiegu w miejscach nacięć umieszcza się szwy, które przeważnie są ściągane po upływie tygodnia. Zabieg wymaga niestety dość długiej rekonwalescencji i jest to jego poważny minus. Zazwyczaj dopiero po upływie sześciu miesięcy widoczne są jego efekty.
Lifting wolumetryczny
To taka łagodna odmiana liftingu twarzy, niebędąca zabiegiem chirurgicznym, a zabiegiem medycyny estetycznej. Wolumetryczny lifting twarzy opiera swoje działanie głównie na kwasie hialuronowym bądź kwasie mlekowym. Preparat zawierający wybrany kwas jest wstrzykiwany bezpośrednio w skórę i przedostaje się do jej głębszych warstw, zapewniając wyraźny efekt ujędrniający.
Efekty widoczne są natychmiastowo. Tuż po zabiegu skóra odzyskuje utraconą jędrność i staje się bardziej napięta, jak gdyby naciągnięta. poprzez lifting wolumetryczny twarzy można też popracować nad jej owalem, chociażby poprzez podniesienie samych policzków.
Nici liftingujące
Ostatnio jednym z modniejszych zabiegów medycyny estetycznej są jednak nici hialuronowe, które doskonale zastępują tradycyjny lifting twarzy. Wstrzykuje się je w skórę i w ten sposób wprowadza w jej głębokie warstwy. Nici stają się wtedy swego rodzaju rusztowaniem podtrzymującym wybrane partie twarzy.
Nici liftingujące, podobnie jak lifting wolumetryczny twarzy, gwarantują natychmiastowe efekty, które widoczne są od razu po przeprowadzeniu zabiegu. Należy jednak mieć na uwadze to, że z czasem zaczynają one słabnąć. Dobry efekt utrzymuje się na ogół przez około dwanaście miesięcy. Po tym czasie zabieg należy więc powtórzyć.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.