Martwy naskórek wymaga regularnego złuszczania. Do jego usuwania służy natomiast peeling do twarzy. Ma on trzy swoje podstawowe odmiany – może być enzymatyczny, ziarnisty albo typu “peel-off”. Który sprawdzi się zatem najlepiej i jak dokładnie działają jego poszczególne odmiany?

Peeling ziarnisty

To najpopularniejsza i najchętniej wybierana odmiana peelingu do twarzy, inaczej nazywana scrubem. Peeling ziarnisty działa w sposób mechaniczny. Zawiera liczne mniejsze i większe drobinki, które podczas wykonywania masażu delikatnie ścierają wierzchnią warstwę naskórka. Nie docierają zatem do głębszych struktur skóry.

Peelingi ziarniste mogą okazać się zbyt mocne i ostre dla skóry wrażliwej, delikatnej i naczynkowej. Raczej nie poleca się im również cerom problematycznym. Drobinki rozprowadzane na twarzy mogą niestety roznosić na jej powierzchni bakterie, zaostrzając zmiany trądzikowe.

Peeling enzymatyczny

W przeciwieństwie do peelingu ziarnistego on nie zawiera żadnych drobinek, konsystencją przypomina raczej zwykły krem lub żel do mycia twarzy, a naskórek złuszcza w sposób chemiczny. W jego składzie przeważnie występują różnego rodzaju enzymy (przede wszystkim papaina oraz bromelaina). Docierają one do głębszych warstw skóry i rozpuszczają jej zrogowaciałą powierzchnię, która w ten sposób jest aktywnie usuwana.

Enzymatyczne peelingi do twarzy są dobrym wyborem dla każdego typu skóry. Najlepiej działają na tę trądzikową i problematyczną, gdyż pomagają oczyszczać cerę z wszelkich zanieczyszczeń, a także zaskórników występujących w jej głębszych warstwach. Mogą jednak uczulać, na co trzeba uważać.

Peeling typu peel-off

Peeling do twarzy typu peel-off jest najdelikatniejszą formą peelingu. Działaniem i konsystencją przypomina raczej maskę. Należy rozprowadzić go równomiernie na skórze, a następnie pozostawić do zastygnięcia, a po wskazanym czasie ściągnąć z niej powstałą na niej maskę.

Jako że kosmetyki peel-off mają łagodne działanie, można po nie sięgnąć nawet tuż przed wyjściem z domu, aby np. oczyścić skórę i przygotować ją do wykonania makijażu. Ten typ peelingu zadziała na cerę odświeżająco. Sprawi, że stanie się ona bardziej promienna, oczyszczona i wyraźnie gładsza.

Peeling do twarzy znajdziesz w ofercie Kosmetykizameryki.pl.