Nici chirurgiczne, potocznie nazywane są po prostu szwami. Są to narzędzia niezbędne do pracy w każdym gabinecie stomatologicznym bądź chirurgicznym. Istnieje kilka rodzajów nici, które rozróżnia się głównie ze względu na swoje właściwości. Poniżej zostaną przedstawione główne rodzaje nici chirurgicznych.

Wchłanialna nić chirurgiczna

Wchłanialne Nici chirurgiczne to ten rodzaj materiału, który po odpowiednim czasie powoli będzie się samoistnie wchłaniał do organizmu. Inaczej nazywane są one nićmi rozpuszczalnymi. W momencie, gdy rana zdąży się już zabliźnić, szwy takie tracą swoje właściwości, takie jak wytrzymałość i trwałość i zostają absorbowane przez organizm pacjenta. Dzięki temu nie ma konieczności ich usuwania, co jest niezwykle komfortowe zarówno dla lekarza, jak i osoby szytej. Wśród tego rodzaju nici chirurgicznych wyróżnia się trzy typy: o niskim, średnim oraz wysokim czasie wchłanialności. Dzięki temu szwy rozpuszczą się dopiero wtedy, gdy dana rana będzie miała szansę się zabliźnić.

Niewchłanialna nić chirurgiczna

Nierozpuszczalne nici chirurgiczne cechują, przede wszystkim, wysoką wytrzymałością oraz trwałością. Dlatego też wykorzystuje się je głównie w miejscach, gdzie potrzebne jest silne zbliżenie do siebie zszywanych tkanek. Jeśli chodzi o szwy nierozpuszczalne naturalne, wyróżnia się te wykonane z jedwabiu. Są one delikatne, a co najważniejsze, nie posiadają pamięci skrętu, przez co są bardzo poręczne. Wśród syntetycznych szwów nierozpuszczalnych można wyróżnić nici wykonane z nylonu. Mają wyjątkowo gładką strukturę, przez co nie podrażniają one zszywanych tkanek. Mają niską sprężystość, wykorzystuje się je zatem do trwałego zszywania tkanek. Warto wspomnieć, iż zarówno w jednym, jak i drugim rodzaju (nici wchłanialnych i niewchłanialnych) produkuje się szwy naturalne i syntetyczne.

Nić chirurgiczna sklep

Niezwykle istotne jest, by w swojej pracy używać jak najlepszych nici chirurgicznych. Koniecznym jest znalezienie takiego dostawcy, do którego będziemy mieli stuprocentowe zaufanie, jeśli chodzi o jakoś produktów. Ważne jest też, by miał on szeroki wybór szwów, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych, rozpuszczalnych, a także nierozpuszczalnych.