Każdego dnia w wielu placówkach medycznych wykonywane są przeróżne badania, w tym badanie nazywane rektoskopią. Temu badaniu poddawani są przede wszystkim pacjenci, u których coś dzieje się błoną śluzową dolnej części przewodu pokarmowego. Zazwyczaj rektoskopia dotyczy jelita grubego oraz okolic odbytu.

Rektoskopy – nieodzowne urządzenie w badaniach endoskopowych

Lekarz wykonujący tego typu badania ma do dyspozycji specjalistyczny sprzęt, odpowiednio wykonany i spełniający określone funkcje. Rektoskopy, inaczej nazywane wziernikami wykorzystuje się w diagnozowaniu wielu chorób dolnej części przewodu pokarmowego. Dzięki nim można dokładnie sprawdzić, co jest przyczyną pewnych objawów. Biorą one udział także w terapii pacjentów z dolegliwościami związanymi z tą częścią układu pokarmowego.

Jak wygląda wziernik do rektoskopii?

Jest to sztywna, metalowa lub plastikowa rurka, która pozwala zbadać jelito grube pacjenta. Urządzenie to przed badaniem jest smarowane specjalnym żelem znieczulającym. Tak przygotowany wziernik lekarz umieszcza w kanale odbytu.

Czy badanie endoskopowe jest bolesne?

Wielu pacjentów ma obawy dotyczące tego typu badań. Zazwyczaj boją się tego, że podczas czynności diagnostycznych będą odczuwać ból i duży dyskomfort. Jak wiadomo, sam rodzaj badania jest już dość krępujący. Warto tu rozwiać wątpliwości i obawy pacjentów, gdyż rektoskopia jest bezbolesna i trwa stosunkowo krótko, od kilku do kilkunastu minut. Oczywiście wszystko zależy od personelu i samego lekarza. Osoby badane mogą tylko odczuwać podczas tego badania lekki dyskomfort.

Odpowiednie przygotowanie do rektoskopii

Przed tym konkretnym badaniem warto się przygotować w następujący sposób. Około 48 godzin przed wizytą w placówce medycznej należy przejść na lekką dietę, najlepiej wtedy spożywać pokarm płynny. Dzień przed umówionym badaniem zaleca się wykonanie lewatywy. Tutaj pomoże specjalny środek dostępny w aptece. Oczywiście wszystkie powyższe wskazówki powinny być udzielone pacjentowi przez osoby pracujące w danej placówce. Na samą rektoskopię należy przyjść na czczo, czyli przed badaniem nie wolno jeść i pić.

Rektoskopia nie może być wykonywana u osób, które mają chorobę Leśniowskiego-Crohna, mają zaburzenia krzepnięcia krwi, zapalenie otrzewnej. Tego badania nie wolno przeprowadzać także u kobiet w ciąży.