Kriochirurgia to nowatorska metoda leczenia zmian skórnych, która polega na stosowaniu niezwykle niskiej temperatury. Chore tkanki są punktowo i bardzo ostrożnie zamrażane, aby możliwe było ich mechaniczne usunięcie. I choć opis zabiegu może wzbudzać w wielu osobach strach, to jednak jest to jedna z lepszych metod wykorzystywanych do usuwania wielu problemów skórnych.
Czy kriochirurgia boli?
Co wzbudza największy niepokój wśród pacjentów w przypadku omawiania zabiegu kriochirurgii? Nie da się ukryć, że spora ich część boi się towarzyszącego zabiegowi bólu. W końcu mowa tu jest o zamrażaniu ciała.
Jak to jednak wygląda w rzeczywistości? Wiedzieć trzeba, że cały zabieg realizowany jest przy znieczuleniu miejscowym, więc pacjent nie będzie odczuwał żadnego bólu. Jedyne czego może doświadczyć to delikatnego uczucia pieczenia.
Jakie są wskazania do zabiegu?
Skoro wiemy już, że podczas zabiegu kriochirurgii nie występuje żaden dotkliwy ból, warto się teraz zastanowić nad tym, kto tak właściwie powinien się takim zabiegiem zainteresować. Jakie problemy skórne można przy pomocy zamrażania usunąć?
Kriochirurgia to świetne rozwiązanie dla wszystkich tych pacjentów, którzy posiadają na skórze nieestetyczne zmiany. Do zabiegu kwalifikuje obecność włókniaka, brodawki, naczyniaka, ale także zrogowacenia naskórka oraz przebarwień skórnych. Co więcej, często taki zabieg polecany jest tym pacjentom, u których nie skutkuje klasyce leczenie przeciwtrądzikowe, a nawet przeciwłupieżowe.
Czy istnieją jakieś przeciwskazania?
Na sam koniec dowiedzieć się jeszcze trzeba, czy na pewno każdy może poddać się takiemu leczeniu. Na uwadze bowiem należy mieć to, że różne zabiegi medyczne mają pewne przeciwwskazania, które wykluczają pewną grupę osób z ich przeprowadzenia. Czy tak jest i w tym wypadku?
Jak się okazuje, w przypadku kriochirurgii istnieje kilka przypadków, gdy nie powinna być ona stosowana. Zagrożone może być nawet życie pacjenta, więc warto mieć to na uwadze.
Co zatem powinno wykluczać pacjenta z możliwości wykonania takiego zabiegu? Przede wszystkim wymienić tu trzeba leczenie immunosupresyjne, dializy, różnego rodzaju choroby autoimmunologiczne, choroby tkanek łącznych, a także zapalenie tkanki podskórnej.