Zdrowe odżywianie i ruch to niezbędne czynniku ku temu, aby czuć się dobrze i mieć świetne samopoczucie. Nic więc dziwnego, że powodzeniem cieszą się naturalne produkty pochodzenia roślinnego, które wykazują się wyjątkowymi właściwościami. Z całą pewnością należy do nich również malwa sudańska.

Dobrze znany hibiskus

Malwa sudańska to roślina, którą zapewne wiele osób zna, ale pod inną nazwą, czyli popularnego hibiskusa. Powszechnie znany przede wszystkim dzięki dodawaniu go do różnego rodzaju herbatek ziołowych lub owocowych, którym nadaje piękny, intensywnie czerwony kolor, ale ma on także wpływ na poprawę ich smaku.

Roślina ta pochodzi z Chin i Tajwanu, a bywa również nazywana różą chińską. Uprawiana jest także na innych kontynentach, a to za sprawą przede wszystkim swoich wyjątkowych właściwości. Sporządza się z niej przede wszystkim herbatki i napary, a do celu tego służą kwiaty malwy sudańskiej.

Dlaczego warto pić napar z malwy sudańskiej?

Jakie ma hibiskus właściwości? Okazuje się, że zwiera on bardzo wiele składników aktywnych, które mają duże znaczenie dla naszego organizmu. Jest to na przykład witamina C, a także kwasy organiczne, m.in. jabłkowy, winowy, szczawiowy, cytrynowy czy protokatechowy. Mają one działanie przede wszystkim antyoksydacyjne.

Roślina ta jednak zawiera jeszcze znacznie więcej różnego rodzaju składników aktywnych. Są to także enzymy, flawonoidy, polifenole, antocyjany, karoten, błonnik oraz inne składniki mineralne, które mogą pozytywne wpłynąć na różne aspekty naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Wpływ malwy sudańskiej na nasz organizm

Hibiskus właściwości ma naprawdę niezwykłe. Na pierwszym miejscu stawia się przede wszystkim jego działanie spazmolityczne, żółciopędne oraz moczopędne. Wpływa on także pozytywnie na naszą odporność, chroni przed infekcjami, obniża poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi.

Nic więc dziwnego, ze zaleca się picie malwy sudańskiej w okresie jesienno-zimowym, aby wzmocnić organizm. Roślina ta także jest pomocna w odchudzaniu – zawiera duże ilości błonnika, pomaga w przeziębieniu w przypadku kaszlu i gorączki, ma działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze.