Wywodząca się z Azji roślina kudzu, która określana jest także jako opornik albo ołownik łatkowaty, w ostatnim czasie stała się bardzo popularna. To zasługa jej wyjątkowych właściwości – korzeń kudzu ma pomagać w wyjściu z uzależnienia od papierosów, alkoholu czy narkotyków.

Jakie właściwości ma korzeń kudzu?

Kudzu (Pueraria lobata) to rodzaj pnącza z drewniejącą łodygą. Wydaje fioletowe kwiaty oraz owoce w postaci owłosionych strąków. Roślina ta używana jest w medycynie naturalnej, a także w przemyśle tekstylnym – produkuje się z niej włókna do lin.

Pozyskiwany z kudzu korzeń (Puerariae radix) jest jadalny. Znajduje się w nim gama wartościowych substancji aktywnych, między innymi izoflawonoidów, które wykazują szerokie spektrum właściwości.

Korzeń kudzu w proszku lub w kapsułkach pomaga w działaniu układu trawiennego, sercowo-naczyniowego, a także nerwowego. Jego prozdrowotne właściwości zostały dostrzeżone już przed laty, natomiast prowadzone nad nim badania potwierdzają, że posiada on potencjał leczniczy w wielu dolegliwościach.

Korzeń kudzu na uzależnienia

Wytwarzany z korzenia kudzu proszek wspiera wytwarzanie hormonów serotoniny i dopaminy, czyli tak zwanych „hormonów szczęścia”. Jest to efekt działania dwóch izoflwanoidów – daidzeiny, daidziny. Badacze podejrzewają, że to właśnie ta właściwość odpowiada za skuteczność kudzu w leczeniu nałogów.

Stosowanie kudzu w proszku albo w kapsułkach podnosi poziom „hormonów szczęścia”, poprawiając samopoczucie, co ma zmniejszać potrzebę sięgania po używki, które również w pewnym stopniu powodują zwiększoną produkcję tych hormonów. Przeprowadzone przez naukowców z Massachusetts (USA) badania potwierdziły zmniejszoną chęć sięgania po alkohol po podaniu kudzu u osób pijących systematycznie.

W jakich uzależnieniach można zastosować korzeń kudzu?

Pochodzący z rośliny kudzu korzeń najczęściej stosowany jest w leczeniu choroby alkoholowej, jednak również używany jest w przypadku innych uzależnień, w tym od papierosów oraz od narkotyków.

Produkowany z korzenia kudzu proszek oraz kapsułki z proszkiem korzenia kudzu można zakupić w wielu sklepach, między innymi w aptekach oraz w zielarniach. Suplementy zawierające kudzu można zamawiać również w sklepach w internecie.