Badanie echo serca płodu jest istotnym elementem diagnostyki różnych problemów z funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego. Warto zapoznać się z większą ilością informacji na ten temat oraz dowiedzieć się, jak wygląda to badanie.

Kiedy wykonuje się echo serca płodu?

Badanie echo serca płodu, czyli echokardiografia, wykonywane jest w przypadku stwierdzenia pewnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego dziecka. Standardowo nie realizuje się tego badania w każdej ciąży, ponieważ zazwyczaj nie ma takiej potrzeby. Echo serca płodu zalecane jest przede wszystkim w przypadku wykrycia u dziecka pewnych nieprawidłowości. Wskazania do wykonania tego badania mogą także obejmować pewne problemy zdrowotne matki. Na stronie internetowej https://www.gyncentrum.pl/echo-serca-plodu-echokardiografia można zapoznać się z większą ilością informacji na temat badania echo serca płodu.

Jak wygląda echo serca płodu?

Echo serca płodu to badanie, które przypomina tradycyjne badanie USG, które jest realizowane przez powłoki brzuszne. Podczas badania kobieta kładzie się na plecach, a do jej brzucha przykładana jest specjalna głowica ultrasonografu. Dzięki badaniu można uzyskać bardzo dokładny obraz dziecka w łonie matki. Echo serca płodu jest badaniem nieinwazyjnym, które jest w pełni bezpieczne oraz bezbolesne, zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Co można wykryć w badaniu?

W badaniu echo serca płodu można wykryć przede wszystkim różnego rodzaju nieprawidłowości w funkcjonowaniu serca oraz całego układu krążenia. Podczas badania echo serca płodu bada się takie elementy jak budowa serca płodu, jego tętno, a także przepływy krwi przez serce płodu. Badanie może wykryć różne zaburzenia, wśród których można na przykład wymienić wady serca u płodu, wady zastawek serca, a także zaburzenia rytmu serca. Dzięki wykonaniu badania echo serca płodu możliwe będzie zaplanowanie dalszego procesu leczenia oraz przygotowanie się do niego.