Rektoskopia jest badaniem endoskopowym, które umożliwia dokładne ocenienie stanu morfologicznego błony śluzowej w badanym odcinku grubego jelita. Stosuje się w tym celu rektoskop jednorazowy, który jest innowacyjnym urządzeniem wykorzystującym najnowszą technologię.
Czym jest rektoskopia?
Rektoskopia pozwala precyzyjnie zbadać grube jelito. Rektoskopy umożliwiają usunięcie zmian patologicznych, takich jak krwawienie z jelita grubego lub polipy. Warto również pamiętać, że pacjent musi przyjmować dietę płynną 48 godzin przed wykonaniem badania. Dozwolone jest spożywanie takich posiłków jak przecedzone zupy, buliony, budyń oraz kisiel. Trzeba się też właściwie przygotować do takiego badania, dlatego najlepiej dwa razy wykonać doodbytniczą wlewkę. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów bez recepty, które można wykorzystać do zrobienia wlewki. Warto zwrócić uwagę na fakt, że można pić płyny w dniu badania. Obowiązkiem każdego pacjenta jest poinformowanie lekarza o uczuleniu na leki oraz predyspozycjach do obfitego krwawienia.
Przebieg badania
Badanie wykonuje się u pacjenta, który leży w pozycji z szeroko rozstawionymi kolanami. W badaniu wykorzystywany jest rektoskop jednorazowy, który należy wyrzucić po skończonym badaniu. Rektoskopy mają postać sztywnej, metalowej rurki, której średnica wynosi 2 cm, a długość waha się między 20-30 cm. Warto mieć na uwadze, że narzędzia do badania odbytnicy u dzieci jest zdecydowanie mniejsze. Przed rektoskopią trzeba koniecznie wykonać rutynowe badanie per rectum oraz lewatywę z litra ciepłej, ale nie gorącej wody. Następnie lekarz wkłada rektoskop do odbytnicy pacjenta na głębokość przynajmniej 5 cm. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że rektoskop jest nasmarowany środkiem znieczulającym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnego bólu i dyskomfortu. Później nakładka z wziernika jest zdejmowana. Dzięki nakładce jest możliwe wprowadzenie rektoskopu do odbytu w sposób nieinwazyjny. Badanie nie jest długie i trwa przeważnie kilka lub kilkanaście minut. Bezpośrednio po badaniu pacjent może wrócić do wykonywania codziennych czynności. Na uwagę zasługuje fakt, że rektoskopia jest uznawana za całkowicie bezpieczne badanie. Bardzo rzadko występują jakieś powikłania, dlatego pacjent nie musi się o to martwić.