W szpitalach należy przestrzegać higieny, takie są główne zasady. W związku z tym personel medyczny jest zobowiązany do stosowania różnego rodzaju środków ochrony osobistej. Przykładem takim są czepki medyczne, czepki chirurgiczne i czepki operacyjne.
Na rynku oferowane są różne modele tego typu czepków, dobrze jest więc wiedzieć na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę.
Kto zobowiązany jest do noszenia czepków medycznych?
Głównie stosowanie czepków medycznych jest wymagane podczas różnego rodzaju zabiegów chirurgicznych. Wtedy takie czepki nosić muszą zarówno lekarze wykonujący dany zabieg, jak i instrumentariusze oraz cały personel medyczny, który bierze udział w trakcie danego zabiegu. Czepki medyczne są również wykorzystywane wszędzie tam, gdzie można zakazić się drobnoustrojami. Dlatego też bardzo popularne są również wśród stomatologów.
Jakie są rodzaje czepków medycznych?
W zależności od danej sytuacji wymagane są różne rodzaje czepków. Dlatego też oferowana na rynku jest ich bardzo duża oferta. Czepki medyczne to także czepki chirurgiczne i czepki operacyjne. Mają one różne kształty i modele, wyróżnić można tutaj furażerkę, beret czy hełm. Wszystkie rodzaje czepków idealnie zabezpieczają przed wydostaniem się potu, włosów czy innego rodzaju drobnoustrojów. Najchętniej wybieranym modelem przez chirurgów jest furażerka. Jest to idealny model czepka chirurgicznego, który doskonale sprawdza się podczas wielogodzinnych zabiegów. Dzięki wiązanym trokom można ten model czepka doskonale dopasować do głowy. Innym rodzajem takiego czepka jest helm, który jest rzadziej wybierany, ale zawsze jest on wykonany z bardzo dobrej jakości materiału, który przepuszcza powietrze i pozwala oddychać skórze.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze czepka medycznego?
Wybierając czepek medyczny trzeba zwrócić uwagę na to, że będzie on odpowiedni i doskonale zapewni ochronę. Wiedzieć trzeba, że inny rodzaj czepka wykorzystywany jest do zabiegów chirurgicznych, a inny do obsługi na danych oddziałach lub przez lekarzy stomatologów. czepki muszą być zawsze wykonane z naturalnych materiałów, nie sztucznych i zawsze zapewniać optymalne warunki. Wiedzieć bowiem trzeba, że nieraz chirurg musi spędzić w danym czepku bardzo dużo czasu.