Kompresjoterapia to nieinwazyjna metoda leczenia zakrzepicy żył głębokich, żylaków czy przewlekłej niewydolności żylnej. Metoda ta polega na zastosowaniu kontrolowanego ucisku na kończyny. Pomocą w tym są opaski uciskowe na żylaki lub specjalne uciskowe pończochy czy też podkolanówki. Czasami stosuje się metodę specjalnego, uciskowego bandażowania. Metoda ta jest jednym z przykładów, który wchodzi w skład całej terapii przeciwobrzękowej.

Na czym polega kompresjoterapia?

Kompresjoterapię można zaliczyć do grupy terapii fizykalnych. Poprzez dostarczenie organizmowi czynników fizycznych, równocześnie dostarcza się śródtkankowe ciśnienie hydrostatyczne. Takie ciśnienie wywołują specjalne bandaże, lub pończochy uciskowe czy też opaski uciskowe na żylaki. Wzrost ciśnienia, spowodowany uciskiem w dane miejsce, przywraca równowagę mikro krążeniową oraz poprawia znacznie proces drenażu limfatycznego.

Metoda bandażowania kończyn dolnych

Metoda bandażowania kończyn dolnych jest przykładem kompresjoterapii. Polega ona na bandażowaniu określonych części ciała. Dzięki temu w danym miejscu stworzy się odpowiednie ciśnienie. Jest to metoda głównie zalecana do podtrzymywania efektów drenażu limfatycznego. Bandaże oraz pończochy, podkolanówki czy opaski uciskowe na żylaki są sprzedawane w specjalistycznych sklepach ze sprzętem medycznym.

Jak bandażuje się nogi podczas kompresjoterapii?

Bandażując kończyny dolne należy pamiętać o pewnych zaleceniach.

Przede wszystkim przeprowadzanie takiego zabiegu powinno być po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Pamiętać też trzeba, że bandaż zakłada się najczęściej rano na leżąco, w momencie kiedy żyły nie są zbyt obrzmiałe. Bandaż nakłada się w kierunku od palców i wyżej, w kierunku od wewnątrz do zewnątrz.

Ucisk powinien być stopniowany, a na koniec końcówkę bandaża zakleja się specjalnym klejem.

Należy bardzo uważać bandażując dane miejsce, najczęściej są to nogi, ponieważ zbyt mocny ucisk może narobić wiele szkód. W jego wyniku mogą powstać pęcherze, odcisku, odparzenia czy maceracja skóry.

Cztery stopnie ucisku

W zależności od zaawansowania choroby w kompresjoterapii wykorzystuje się cztery stopnie ucisku. Od pierwszej klasy, w wyniku której wykorzystuje się łagodny ucisk po klasę IV, gdzie wywołany zostaje bardzo silny i mocny nacisk.