Pomimo że wiele osób skarży się na ból podczas wypróżniania oraz obecność twardych guzków w okolicach odbytu, problem hemoroidów nadal postrzegany jest jako wstydliwy. Takie podejście sprawia, że pacjenci odwlekają wizytę u specjalisty mimo nasilających się objawów, co opóźnia postawienie właściwej diagnozy oraz wdrożenie leczenia. Szybkie rozpoznanie problemu hemoroidów daje nadzieję na szybkie pozbycie się tego uporczywego schorzenia.

Co to są hemoroidy i jakie są przyczyny ich powstawania?

Hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze to fizjologiczne struktury naczyniowe okolic odbytu, przy których rozwinąć mogą się stany patologiczne. Choroba hemoroidalna, czyli żylaki tych okolic powszechnie nazywane są hemoroidami. Medycyna wyróżnia dwa rodzaje tego schorzenia:
– hemoroidy zewnętrzne, które przybierają formę twardych guzków oraz wybrzuszeń w okolicy odbytu,
– wewnętrzne, które nie są widoczne oraz wyczuwalne przez pacjenta we wczesnych etapach choroby.

Do przyczyn powstania hemoroidów zalicza się powtarzające problemy z wypróżnianiem, w szczególności zaparcia. Sprawiają one, że żyły odbytu i odbytnicy ulegają znacznemu rozszerzeniu na skutek nadmiernego ciśnienia. Do czynników sprzyjających wystąpieniu guzków krwawniczych zaliczyć można: otyłość, starszy wiek oraz ciążę.

Hemoroidy objawy i towarzyszące dolegliwości

O ile Hemoroidy wewnętrzne nie dają widocznych objawów w początkowym stadium choroby, zmiany zewnętrzne są przyczyną wielu nieprzyjemności, takich jak świąd, dyskomfort lub nasilający się obrzęk. W czasie wypróżniania towarzyszyć może nawet silny ból, a po oddaniu stolca zmiany chorobowe mogą dodatkowo się zaczerwienić. Warto podkreślić, że hemoroidy zewnętrzne występują czasami jednocześnie ze zmianami wewnętrznymi, szczególnie jeśli powyżej opisanym objawom towarzyszy krwawienie.

Jak leczyć hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne?

Leczeniem hemoroidów zajmuje się proktolog. Specjalista ten dobiera odpowiednie środki mające na celu wyeliminowanie nieprzyjemnych dolegliwości oraz przyczyn powstawania żylaków odbytu. We wczesnych etapach choroby pomocne mogą okazać się maści oraz zmiana stylu życia. W przypadku zaawansowanych hemoroidów konieczny jest zabieg chirurgiczny, który w całości usunie zmienione chorobowo tkanki. Aby zapobiec powstaniu guzków krwawniczych, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie oraz wysoką podaż błonnika w diecie (20-30 gramów dziennie). Dzięki temu wypróżnienia będą regularne i nie będą wymagały zwiększonego parcia.

Nieleczone hemoroidy mogą prowadzić do poważnych powikłań, np. silnego stanu zapalnego oraz zakrzepicy. Swędzenie i dyskomfort w okolicy odbytu oraz problemy z wypróżnianiem to sygnały, które powinny zmusić pacjenta do wizyty u specjalisty. Mając świadomość, jak ważna jest wiedza na temat zagadnienia – hemoroidy objawy, przyczyny oraz leczenie, pacjenci mogą mieć nadzieję, że reagując na czas, szybko pokonają tę chorobę.