Dezynfekcja i sterylizacja to dwa bardzo podobne do siebie procesy, które odgrywają istotną rolę w wielu branżach. Czasami po prostu są niezastąpione i trudno wyobrazić sobie zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom lub klientom bez odpowiednio zdezynfekowanych narzędzi. Gdzie niezbędna jest dezynfekcja sterylizacja?

Gabinety medyczne

Sterylizacja medyczna jest konieczna we wszystkich gabinetach medycznych, w których używa się specjalistycznego sprzętu. Wiele narzędzi jest jednorazowych np. igły i strzykawki, więc po użyciu lądują w koszu. Są jednak sprzęty, które są zbyt drogie, by je po prostu wyrzucać np. skalpele, piły, wiertła. W związku z tym należy po każdym użyciu poddać je dezynfekcji, by mogły one być ponownie użyte. Tylko w taki sposób można mieć pewność, że są one bezpieczne i żaden z pacjentów nie zostanie przypadkowo zakażony jakąś chorobą.

Salony kosmetyczne i fryzjerskie

Nie każdy wie, że sterylizacja medyczna powinna też odbywać się w gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich. Szczotki, grzebienie, pędzle, pilniczki, frezy powinny być odpowiednio czyszczone i sterylizowane po każdym kliencie. Tutaj podobnie jak w przypadku gabinetów medycznych – wiele narzędzi może być przeznaczonych do jednokrotnego użytku, ale reszta koniecznie powinna zostać poddana odpowiednim zabiegom. Ma to znaczenie także dla bezpieczeństwa sanitarnego osób, które wykonują zabiegi. W końcu one same także mają kontakt z tymi narzędziami.

Gabinety dentystyczne

W każdym gabinecie stomatologicznym Dezynfekcja i sterylizacja to podstawa. Nie ulega wątpliwości, że wszystkie czynności związane z badaniem oraz leczeniem jamy ustnej należą do tych mało higienicznych. Być może sterylizacja narzędzi, które miały kontakt z włosami w salonie fryzjerskim nie jest oczywista, ale z całą pewnością jest ona oczekiwana przez wszystkich pacjentów gabinety dentystycznego. Dezynfekcja sterylizacja i inne sposoby usuwania bakterii są w tym miejscu obowiązkowe, bo ślina jest siedliskiem dla wielu drobnoustrojów. Zapewnienie więc bezpieczeństwa jest konieczne. Na szczęście nie jest to trudne zadanie – sterylizatory są coraz mniejsze i coraz szybciej pracują. Dzięki temu czysty sprzęt można mieć zawsze pod ręką.