Każdego roku coraz więcej kobiet zmaga się z różnymi problemami zdrowotnymi. Jednym z nich jest problem bezpłodności. Co ciekawe, czasem problem z zajściem w ciąże może być spowodowany tym, że komórki błony śluzowej macicy znajdują się poza nią. Przypadłość taka, nazywana jest endometriozą i dotyczy nawet co dziesiątej kobiety.

Endometrioza objawy

Choroba ta jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Mimo faktu, że medycyna poczyniła ogromne postępy, niektóre choroby są nadal niesamowicie trudne do zdiagnozowania. Objawy ednometriozy są bardzo mylące. Pasują do wielu różnych chorób, dlatego poprawne rozpoznanie tej choroby może zająć nawet parę lat. Jednym z objawów endometriozy jest bardzo bolesna i obfita miesiączka. Dla wielu kobiet wydaje się to całkowicie normalne. Nie zauważają różnicy. Dlatego, jeśli endometriozie nie towarzyszą inne objawy, będzie ona bardzo trudna do rozpoznania w tym stadium. Kolejnymi objawami tej nieprzyjemnej choroby są między innymi bóle w okolicy kręgosłupa, bolesne oddawanie moczu czy choćby biegunki. Tego typu objawy są bardzo mylące. Pasują do wielu chorób. Dlatego właśnie zdiagnozowanie endometriozy jest dość czasochłonne.

Bezpłodność a enometrioza

Wiele kobiet starających się zajść w ciąże napotyka problemy. Kiedy dowiadują się, że dolega im endometrioza co to jest oraz jak wpływa na spadek ich płodności, bardzo szybko decydują się na wszelkie możliwe metody leczenia. Zdarza się, że w większość przypadków ma ona bardzo negatywny wpływ na płodność kobiet. Choroba ta powoduje, że komórki śluzowe macicy dostają się do różnych narządów w ciele człowieka osiedlając się tam. Jeśli część komórek w postaci zrostów osadzi się w jamie brzusznej lub jajowodach, może to mieć ogromny wpływ na spadek płodności u kobiet. Stan zapalny w jamie brzusznej czy też zły wpływ na macicę to kolejne objawy sprawiające, że kobieta cierpiąca na endometriozę będzie miała problem z zajściem w ciąże. Na szczęście, jeśli choroba nie jest zbyt rozwinięta, terapia hormonalna może mieć bardzo korzystny wpływ na rozwiązanie problemu niepłodności kobiet. Jednak, aby terapia była możliwa, niezbędna jest możliwie szybka i poprawna diagnoza choroby.

Wiele kobiet starających się o dziecko jednocześnie cierpiąc na endometriozę cierpi na ból podczas stosunku. Często nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że powodem tego bólu jest właśnie ta choroba. Im szybciej zostanie ona zdiagnozowana tym szybciej kobieta będzie mogła uzyskać fachową pomoc.