Rozwój medycyny przyczynia się do skuteczniejszego wykrywania, a co za tym idzie leczenia chorób. Badania genetyczne to jedna z najnowocześniejszych form diagnostycznych, dzięki której możliwe jest nawet wyprzedzenie choroby. Wiedza, którą dzięki nim zyskujemy jest bezcenna i często może uratować życie.

Badania genetyczne Kraków – wiedza nie boli

Pierwszą niekwestionowaną zaletą wykonania badań genetycznych jest uzyskanie wiedzy o tym, do jakich chorób nasz organizm ma predyspozycje. Jeśli mieliśmy w rodzinie przypadki raka prostaty, czy nowotworu piersi wiedza o naszym ewentualnym obciążeniu genetycznym tymi chorobami jest bezcenna. Nie oznacza ona, że od razu zachorujemy, ale dzięki informacjom zawartym w naszym kodzie genetycznym możemy odpowiednio wcześnie zareagować i dbać o taki styl życia, który zminimalizuje ryzyko choroby.

Co więcej, badania genetyczne Kraków wystarczy wykonać raz, ponieważ kod DNA jest niezmienny. I nie ma ryzyka, że źle się przygotujemy do badania, ponieważ na kształt genów nie ma wpływu ani dieta, ani zmęczenie organizmu.

Badania DNA to diagnoza a nie wyrok

Wiele osób staje z ogromnym lękiem przed perspektywą wykonania badań genetycznych. Nie jest jednak tak, że każde badanie genetyczne Katowice potwierdzi mutację kodu DNA. O wiele groźniejsze jest trwanie w strachu, że ktoś z rodziny zmarł w wyniku choroby nowotworowej i mnie może spotkać to samo, niż zbadanie się i wykluczenie lub potwierdzenie tych podejrzeń. A nawet jeżeli trudna diagnoza stałaby się faktem, wiedza ta oznacza podwyższone predyspozycje do zachorowania a nie samą chorobę.

Badania genetyczne katowice – recepta na trafną diagnozę

Kolejna korzyść płynąca z wykonania badań genetycznych dotyczy wsparcia lekarzy w ustaleniu trafnej diagnozy. Niekiedy ludzie całymi latami szukają przyczyny swoich dolegliwości, a wyniki standardowych badań nie wykazują niczego niepokojącego. Takie status quo jest bardzo niebezpieczne, ponieważ wiemy, że coś jest nie tak ze zdrowiem a lekarze są bezradni. I takich właśnie sytuacjach z pomocą przychodzą badania genetyczne.

Bezbolesne, często możliwe do wykonania w domu, po otrzymaniu specjalnego pakietu do badania z laboratorium, mogą wykazać mutacje w kodzie DNA. Inaczej mówiąc nasze geny mogą być książką, z której lekarze wyczytają, gdzie leży problem. A jak wiadomo, trafna diagnoza to pierwszy krok do skutecznego leczenia lub niedopuszczenia do rozwoju choroby, a zwłaszcza do jej zaawansowanego stadium.