Buty skórzane były niegdyś jedyną formą obuwia, jaka była dostępna. Mowa tutaj oczywiście o wygodnych butach do chodzenia, a nie o np. drewniakach. Z czasem pojawiały się jednak inne materiały, a obecnie skóra jest passe również ze względów ekologiczno-etycznych. Czy faktycznie skóra jest taka zła, jak się dzisiaj o niej pisze?

Użytkowe właściwości skóry

Na pierwszy ogień należy wziąć użytkowe właściwości skóry. Te są zdecydowanie najlepsze spośród wszystkich materiałów, jakie są wykorzystywane do produkcji butów. Buty skórzane są lekkie, wygodne, stopa w nich oddycha, a sama skóra jest bardzo wytrzymała. Oczywiście do wykonywania butów wykorzystywane są różne rodzaje skór. Skórzane damskie sandały będą z innego materiału niż np. skórzane buty zimowe.

Trzeba również oddać nieco honoru materiałom syntetycznym. O ile butów wykonanych z tych najtańszych nie ma sensu kupować, to zaawansowane materiały membranowe właściwościami bardzo mocno skóry się zbliżyły. Dodatkowo są materiałem od skóry nieco lżejszym, więc jeśli waga buta jest dla nas priorytetem to, będzie to dla nas wybór nr 1.

Ekologia

Wiele osób głosi, że skóra wykorzystywana w przemyśle odzieżowym, a co za tym idzie obuwniczym, jest nieekologiczna. Hodowla zwierząt pochłania ogromne ilości zasobów, a ubój zwierząt z punktu widzenia etyki jest wątpliwy. Mają oni rację, ale pod jednym warunkiem — nie spożywają mięsa ani produktów odzwierzęcych. Wszystkie skóry z wyjątkiem futer, jakie są wykorzystywane w przemyśle odzieżowym, to w rzeczywistości odpady przemysłu mięsnego. Jeśli zatem nie zrezygnujemy z jedzenia mięsa, w tej materii nie zmieni się wiele, ponieważ skóry i tak będą ze zwierząt pozyskiwane.

Skóry i materiały sztuczne, nie wykorzystują zwierząt, ale w ich produkcji jest stosowanych wiele środków chemicznych, które finalnie stają się odpadem.

Jakość skóry

Skóra skórze nie jest równa. Szczególnie dotyczy to wyrobów skóropodobnych, które z powodu przepisów prawa handlowego producenci mogą traktować i opisywać na równi ze skórą. Kiedy kupimy skórzane damskie sandały (czyli obuwie, które zawsze będzie stykać się z nagą skórą stopy), ze skóry lub materiału skóropodobnego poczujemy różnicę.

Materiał skóropodobny wykonywany jest ze skóry naturalnej, ale jego właściwości są dużo gorsze. Ścinki skórzane, nienadające się już do szycia są mielone, a następnie po dodaniu lepiszcza formowane w płat skórzany. Ponieważ ponad 90% materiału to faktycznie skóra naturalna, producenci nie muszą jej inaczej oznaczać.