W sklepach ze zdrową żywnością i w marketach na półkach można znaleźć coraz częściej suszone warzywa. Jest to świetny zamiennik świeżych i mrożonych warzyw zawierający wiele cennych składników odżywczych. Jak odpowiednio suszyć warzywa? Jak działa suszarnia warzyw?

Suszarnia warzyw – jak suszyć warzywa, aby zachowały składniki odżywcze?

Suszenie warzyw musi przebiegać w odpowiednich warunkach. Można oczywiście w domu przy użyciu sprzętu AGD samodzielnie ususzyć sobie natkę pietruszki czy koperek, ale suszenie większych warzyw jest już nieco bardziej skomplikowane. Warzywa, aby zachowały maksymalną ilość składników odżywczych, muszą być suszone na specjalnych sitach w odpowiedniej temperaturze.

Czas suszenia nie może być za długi, gdyż mogłyby się utlenić wszystkie składniki odżywcze. Suszarnia warzyw jest urządzeniem komorowym, które może być zasilane palnikiem gazowym lub olejowym. Oczywiście muszą być zapewnione odpowiednie warunki, aby do środka nie dostały się szkodliwe substancje.

Do czego można używać suszonych warzyw?

Suszone warzywa zyskują coraz większe zainteresowanie szczególnie późną zimą i wczesną wiosną. Nie każdy lubi warzywa zagraniczne, z tego względu zdecydowanie lepszym zamiennikiem są właśnie suszone warzywa. Producenci oferują mieszkanki wieloskładnikowe i suszone warzywa jednoskładnikowe.

Mogą być one dodawane do wielu potraw. Świetnie nadają się do wywarów warzywnych, które mogą być podstawą zupy czy sosów. Wiele osób dodaje je do farszu do pierogów czy krokietów. Świetnie podkreślają smak potraw i nadają się do spożycia praktycznie przez cały rok. Są łatwe do użycia i można przy ich pomocy w ciągu kilku chwil przygotować przepyszne danie pełne smaków i aromatów.

Jak wybierać suszone warzywa?

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów suszonych warzyw. Dobrze jest wybrać firmę, która posiada swoją własną suszarnię warzyw i kontroluje cały proces. Dzięki temu można mieć pewność, że produkt jest wysokiej jakości i zawiera maksymalną ilość składników odżywczych.

Wybierając suszone warzywa, należy zwrócić uwagę na etykietę. W produkcie powinny znajdować się tylko i wyłącznie warzywa bez zbędnych polepszaczy smaku czy barwników. Najlepiej zdecydować się na polskie warzywa pochodzące od polskiego rolnika.