Początkowe objawy niewydolności żylnej bardzo często bywają bagatelizowane przez pacjentów. Tymczasem jest to błąd, który może doprowadzić do szybkiego pogorszenia się stanu zdrowia. Na początku warto dowiedzieć się, czym jest niewydolność krążenia i w jaki sposób jej zapobiegać.
Czym jest niewydolność żylna?
Niewydolnosc krążenia to wynik nieprawidłowej pracy serca. Tego typu dysfunkcje mogą doprowadzić do zbyt małego zaopatrywania w tlen narządów ludzkiego organizmu. Na dłuższą metę może to doprowadzić do ich niewydolności, a także do obrzęków płuc, co wiąże się z zagrożeniem życia. W zależności od tego, jak szybko narastają objawy u konkretnych pacjentów, można wyróżnić ostrą i przewlekłą postać niewydolności krążenia.
Jakie są przyczyny niewydolności żylnej?
Niewydolność żylna może być efektem wielu innych schorzeń. Między innymi narażone są na nią te osoby, które borykają się z chorobą wieńcową, a także mają za sobą zawał. Do rozwoju niewydolności żylnej może doprowadzić także nieleczone nadciśnienie tętnicze i wrodzone bądź też nabyte wady serca.
Na rozwój niewydolności żylnej bardziej narażone są także te osoby, które na co dzień zażywają zbyt wiele alkoholu, są uzależnione od papierosów czy też narkotyków.
Nie każdy pacjent zdaje sobie sprawę z tego, że choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, schorzenia tarczycy bądź też astma, mogą doprowadzić w konsekwencji do rozwoju niewydolności żylnej.
Niewydolnosc krążenia – objawy
W zależności od tego, której komory serca dotknęła niewydolność, objawy u pacjentów mogą się różnić. Niewydolność lewokomorowa związana jest z szybszym męczeniem się, dokuczliwymi dusznościami, a także sinicą. Dodatkowo pacjent może odczuwać bóle w klatce piersiowej, a także stracić przytomność.
Niewydolność prawokomorowa związana jest z obrzękami organizmu, powiększeniem obwodu tułowia, a także częstym oddawaniem moczu, zwłaszcza w porze nocnej.
Jeśli objawy u pacjenta występują nagle i szybko narastają, może być to znak, że doszło do ostrej niewydolności krążenia. Jest ona bezpośrednim stanem zagrożenia życia, wymaga więc natychmiastowej hospitalizacji pacjenta. Leczenie niewydolności zależne jest od tego, jaka jest jego przyczyna, a także – jak poważna jest sytuacja pacjenta.