Odkażanie powierzchni i przedmiotów jest bardzo ważne, dzięki temu można pozbyć się drobnoustrojów, które mogą powodować różnego rodzaju choroby. Dezynfekcja i sterylizacja, obie stosowane są do likwidowania drobnoustrojów, ale charakteryzują się inną skutecznością.
Krótki opis metod odkażania
Sterylizacja medyczna, czyli wyjaławianie jest procesem, który niszczy wszystkie rodzaje drobnoustrojów, zarówno żywych, jak i wegetatywnych. Najczęściej wykorzystuje się ją do „czyszczenia” narzędzi medycznych. Wykonywana jest za pomocą metod mechanicznych, chemicznych i fizycznych (najczęściej). Najlepsze efekty uzyskiwane są w sterylizatorze, za jego pośrednictwem można pozbyć się wszystkich mikroorganizmów. Narzędzia odkażone w autoklawie mogą bez obaw być ponownie wykorzystywane.
Dezynfekcja medyczna jest procesem, który zwalcza mikroorganizmy w formie wegetatywnej. Jest wykorzystywana głównie na powierzchniach płaskich, gdzie niszczy sporą część drobnoustrojów, ale nie jest to proces w 100% skuteczny. Wyniki odkażania zależą od środowiska, temperatury i ilości mikroorganizmów. Wykonywana jest za pomocą metod chemicznych i fizycznych. Najczęściej dezynfekcja stosowana jest za pomocą pary wodnej lub wysokiego ciśnienia. Do metod fizycznych zaliczane jest promieniowanie UV, drobnoustroje niszczone są za pomocą fal.
Dezynfekcja i sterylizacja — jak je odróżnić?
W trakcie sterylizacji kluczowe jest wyją łowienie narzędzi, które zostaną poddane procesowi, w dezynfekcji nie jest jest to konieczne.Dezynfekcja medyczna z powodzeniem usuwa wegetatywne formy mikroorganizmów, w przypadku żywych form nie ma pewności, że zostaną zlikwidowane. Stosując sterylizację żadne żywe organizmy nie mają prawa przetrwać. Dlatego często stosuje się tzw. ciąg sterylizujący — sterylizacja jest poprzedzona dezynfekcją. Stosowanie sterylizacji daje gwarancję jałowości i czystości materiałów jej poddanych. Najczęściej sterylizowane są narzędzia medyczne wielokrotnego użytku. Po odpowiednio przeprowadzonym procesie narzędzia należy odpowiednio zapakować przed ponownym wykorzystaniem. Takie przyrządy można ponownie użyć bez obaw, że na organizm zostaną przeniesione jakieś czynniki chorobotwórcze.