Przed postawieniem diagnozy oraz wdrożeniem leczenia konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań, które nie tylko pozwolą wykryć określone problemy zdrowotne, lecz również poprawnie je zinterpretować. Oczywiście wraz z rozwojem technologii uzyskaliśmy dostęp do coraz lepszych metoda badań, czego świetnym przykładem może być ultrasonograf dopplerowski.

Ultrasonografia Doppler — co to za badanie?

Choć poznaliśmy ludzkie ciało już całkiem nieźle i znamy zachodzące w nim mechanizmy, to jednak w dalszym ciągu mamy spore problemy z zajrzeniem w jego w głąb, aby dokonać diagnozy i sprawdzenia stanu zdrowia. Jednym ze sposobów, aby tego dokonać, jest ultrasonograf dopplerowski.Jest to specjalny typ badania, który przy pomocy fal ultradźwiękowych pozwala wyniknąć w organizm i sprawdzić zachodzące w nim procesy, a przede wszystkim te z zakresu przepływu krwi. Jak to dokładnie działa? Specjalista przykłada do danego miejsca na ciele specjalną głowicę, która wysyła w głąb tkanek ultradźwięki, które odbijając się i załamując, w końcu wracają do głowicy, która na podstawie czasu powrotu jest w stanie przekazać cenne informacje do oprogramowania sterującego badaniem. Na postawie tych informacji tworzony jest obraz na monitorze odzwierciedlający w graficzny sposób wynik badania.

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania badania

Kto powinien poddać się takiemu badaniu? Przede wszystkim kwalifikują się do niego wszyscy ci pacjenci, którzy posiadają na ciele widoczne żylaki, a także cierpią na takie choroby, jak niewydolność żylna lub żylna zakrzepica. Co więcej, badanie tego rodzaju umożliwia ocenę stanu serca, potrafi wskazać obecność nowotworów, a także sprawdzić przepływ krwi w mózgu.Czy są przypadki, gdy wykonanie takiego zabiegu nie będzie najlepszym pomysłem? Oczywiście tak, a zalicza się do nich uszkodzenie skóry w badanym miejscu. Jeśli więc posiadamy silne poparzenia lub też przecięcia na skórze, konieczne będzie poczekanie do czasu zagojenia się ran i pełnego zregenerowania naskórka.

Jak poprawnie przygotować się do badania?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy Ultrasonografia dopplerowska wymaga od pacjenta jakiegoś konkretnego przygotowania, aby badanie mogło zostać przeprowadzone w pełni poprawnie.Wiedzieć trzeba, że wszystko w tym wypadku zależne jest od miejsca badania. Przykładowo analizując układ moczowy, zalecane jest, aby wypić dużo wody i udać się na badanie z pełnym pęcherzem. Z drugiej strony badanie jamy ustnej wymaga, aby przeprowadzać je na czczo.