Nici chirurgiczne nie kojarzą się z niczym przyjemnym. W końcu służą do zaszywania ran. Warto znać jednak niektóre rodzaje, by przekonać się, że ich założenie nie jest tak straszne, jak się wydaje. Czym charakteryzują się konkretne typy nici? W jakich przypadkach się je stosuje? Co można kupić w sklepie z takimi produktami?

Nić chirurgiczna – po co się ją stosuje?

Nici chirurgiczne znajdują swoje zastosowanie w medycynie jako środek łączący tkanki. Używa się ich w przypadku powstania większych ran na skórze lub też wewnętrznie. W zależności od rodzaju, mocy i siły skrętu posiadają różne właściwości, które należy dobrać do przypadku pacjenta. Wbrew pozorom, założenie nici chirurgicznej nie zawsze musi wiązać się z jej późniejszym zdejmowaniem na wizycie kontrolnej. Niektóre z nich wnikają w tkankę po jakimś czasie – podtrzymują ją więc w najbardziej potrzebnym momencie i samoistnie się usuwają.

Nić chirurgiczna sklep – jakie rodzaje można kupić?

Charakteryzując nić chirurgiczną, najczęściej stosuje się podział na wchłanialną (rozpuszczalną) i niewchłanialną. Wchłanialne ulegają stopniowemu rozpadowi, a okres podtrzymywania tkanek uzależniony jest od rodzaju rany – należy wtedy dobrać odpowiednio nić o krótkim, średnim lub długim okresie podtrzymywania. Z kolei nić chirurgiczna, która się nie wchłania, wymaga późniejszego usunięcia przez lekarza. Zdarza się również, że implementuje się ją na stałe w organizmie, gdy rodzaj rany tego wymaga. Nić chirurgiczna sklep oferuje również nici naturalne (z lnu lub jedwabiu), syntetyczne jednowłóknowe (z poliamidu, polipropylenu lub polifluorku winylidenu) oraz syntetyczne wielowłóknowe (z poliestru). Są to typy nici chirurgicznych, które klasyfikuje się jako niewchłanialne.

Jakie cechy powinny posiadać nici stosowane w chirurgii?

Główną cechą, którą powinny posiadać nici chirurgiczne jest ich kolor. Najczęściej występują w wersji niebieskiej, co pozwala je dobrze zlokalizować. Dzięki temu ułatwiają lekarzom i zakładanie i usuwanie – wyróżniają się na ciele.