Choroby naczyń krwionośnych to obecnie jedna z najpowszechniejszych dolegliwości współczesnego społeczeństwa. Wysoka aktywność zawodowa nie zawsze idzie w parze z odpowiednio wysoką aktywnością fizyczną. Dominujące stanowiska pracy, wymagające wielu godzin spędzanych w pozycji stojącej lub siedzącej, prowadzą do rozwoju takich schorzeń jak zakrzepica czy żylaki. W celu zapobiegania rozwoju tego typu dolegliwości stosuje się różnego rodzaju wyroby medyczne, powalające na stosowanie formy leczenia zwanej kompresjoterapią.

Działanie przez uciskanie

Kompresjoterapia jest metodą, której działanie opiera się na wywieraniu stałego nacisku na wewnętrzne tkanki kończyn w celu przywrócenia w nich prawidłowego krążenia krwi i chłonki. Wśród stosowanych w tym celu wyrobów medycznych znajdują się opaski uciskowe na żylaki, podkolanówki, pończochy, a także rajstopy. To, które akcesorium będzie dla chorego odpowiednie, zależy od umiejscowienia problemu i rozmiaru powstałych uszkodzeń. Ważne jest, aby tego typu opaski użytkować zgodnie z zaleceniami lekarza i po dopasowaniu przez odpowiednio wykwalifikowanego specjalistę.

Opaska uciskowa na żylaki, czyli kompresjoterapia dla każdego

Stosowanie opasek kompresyjnych, mimo pierwotnego przeznaczenia, ma miejsce nie tylko w ramach działań medycznych. Jako środek zapobiegający powstawaniu uszkodzeń tkanek, opaski uciskowe na żylaki cieszą się ogromną popularnością wśród osób prowadzących aktywny tryb życia, takich jak sportowcy. Odpowiednie dopasowanie ucisku do konkretnej partii ciała pozwala na lepsze ukrwienie mięśni, co skutkuje wysokim poziomem dotlenienia tkanek i ich mniejszej zużywalności w podczas treningu.

W wyniku tego działania proces regeneracji danych partii ciała zachodzi znacznie szybciej niż w przypadku braku takiego zabezpieczenia.Inna grupa, wśród której opaska uciskowa na żylaki cieszy się popularnością obejmuje osoby, których praca zawodowa wymaga spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej lub stojącej, co, przez ograniczenie aktywności fizycznej, prowadzi do zaburzeń krążenia i osłabienia naczyń krwionośnych. Stosowanie opasek kompresyjnych pozwala na znaczne spowolnienie tego procesu i podniesienie komfortu życia osób uskarżających się na opuchliznę nóg czy inne dolegliwości spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych.