Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, nie znają pojęcia takiego jak dystans społeczny. Nie mają dostatecznej wiedzy na temat bakterii, wirusów i chorób zakaźnych. Bardzo często chętnie dzielą się zabawkami i jedzeniem, pomijając wszelkie środki ostrożności. Nauczenie dzieci dbania o higienę nie jest proste, ale w obecnych czasach jest to konieczne.
Edukacja jest najważniejsza!
Edukacja dzieci w zakresie przestrzegania zasad higieny to obowiązek każdego rodzica, opiekuna i nauczyciela. Oczywiście, aby przekazać dzieciom wiedzę na temat higieny, należy mówić do nich ich własnym językiem. Opowiadanie o chorobotwórczych patogenach, wirusie grypy i bakteriach wywołujących zatrucie pokarmowe zostawmy dla dorosłych.
Aby móc edukować najmłodszych w zakresie edukacji prozdrowotnej, konieczne jest, aby najpierw samemu odpowiednio się do tego przygotować. I nie chodzi o samo zdobycie wiedzy, a o umiejętność jej dalszego przekazywania.
Higiena rąk – jak wytłumaczyć jej znaczenie dzieciom?
Do dzieci należy mówić w taki sposób, aby wszystko dokładnie zrozumiały. Warto pamiętać o tym, że sposób postrzegania rzeczywistości przez najmłodszych jest jeszcze zdecydowanie ograniczony.
Edukatorzy prozdrowotni wraz ze specjalistami w zakresie pedagogiki powinni wspólnie podjąć działania mające na celu uświadomienie dzieci na temat tego, jak ważna jest Higiena rąk oraz jak niebezpieczne mogą być konsekwencje jej nieprzestrzegania.
Jak zadbać o to, aby dzieci zachowywały higienę?
Edukacja to tylko jeden z filarów profilaktyki prozdrowotnej dla najmłodszych. Oczywiście dzieci są w stanie, do pewnego stopnia, zrozumieć, na czym polega higiena rąk oraz czym grozi jej nieprzestrzeganie.
Warto jednak pamiętać, że młodzi ludzie, którzy dopiero poznają otaczającą ich rzeczywistość, rzadko kiedy zanurzają się w refleksjach na temat zdrowia i chorób. Chęć poznawania świata jest u niektórych dzieci tak silna, że czasem trudno jest wyegzekwować od niej przestrzegania pewnych zasad. Odpowiedzią na ten problem jest kontrola stanu higieny dzieci przez osoby dorosłe.