Fototerapia, czyli leczenie światłem cieszy się coraz większą popularnością. Jest to metoda nieinwazyjna, bezpieczna i bezbolesna. Przy tym jest też skuteczna, bo aż 60-80% osób widzi efekty jej stosowania. Warto więc przyjrzeć się jej bliżej i sprawdzić, kiedy warto zgłosić się na lampy.

Depresja sezonowa

Światło ma ogromny wpływ na psychikę człowieka. Wykazano, że osoby żyjące blisko koła podbiegunowego podczas nocy polarnej szczególnie często cierpią na depresję albo bardzo obniżone samopoczucie. Ma to właśnie związek z niedoborami dostępu do światła. Dlatego też pojawił się pomysł wykorzystywania terapii z lampami w celu poprawienia kondycji psychicznej. Fototerapia lampy stosowane są w przypadku apatii, lęku, przygnębienia, nadmiernej senności i zaburzeń snu.

Można też korzystać z niej w przypadku rozdrażnienia, braku energii, braku apetytu lub też czarnych myśli. Często objawy te są utożsamiane z sezonową depresją, bo nasilają się szczególnie mocno na początku jesieni i znikają w marcu lub kwietniu. Nie zawsze jednak są to objawy, z którymi można poradzić sobie samodzielnie. W takim wypadku przyda się fototerapia, która zmniejszy ich dokuczliwość.

Warunki medyczne

Fototerapia jest wskazana w leczeniu niektórych problemów medycznych. Można podzielić je na dwie kategorie. Fototerapia laser jest przydatna w leczeniu zaburzeń i chorób psychicznych. Zmniejsza objawy stresu, pomaga wyregulować sen. Może też zmniejszać nadpobudliwość. Czasem jest stosowana jako remedium na zespół napięcia przedmiesiączkowego, przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne, lekkie dolegliwości menopauzalne, bulimię i nadwagę. Fototerapia laser może też wpływać bezpośrednio na stan skóry i być stosowana do leczenia łuszczycy, trądziku, atopowego zapalenia skóry oraz w celu przyspieszenia gojenia ran. Stosuje się ją także po to, by ujędrnić skórę, zmniejszyć widoczność zmarszczek i rozstępów, a także, by widocznie nawilżyć skórę i poprawić jej ogólną kondycję. Fototerapia bywa też wykorzystywana w leczeniu nowotworów – jest to terapia fotodynamiczna. Ma też działanie przeciwbólowe i pozwala na redukcję dawek środków farmakologicznych. Fototerapia lampy może też być stosowana na bóle stawów i mięśni.