Z uwagi na istotną rolę układu krwionośnego jego regularna kontrola jest niezwykle istotna. Umożliwia ona bowiem uniknięcie bardzo poważnych stanów chorobowych, które zagrażają nie tylko zdrowiu, ale również życiu pacjentów. Elementem diagnostyki układu krwionośnego jest między innymi okresowe badanie żył.

Flebolog

Flebolog to specjalista, który posiada szeroką wiedzę oraz doświadczenie w zakresie chorób układu krążenia. Co ważne, flebologia to dziedzina medycyny, która skupiona jest nie tylko na samej diagnostyce obejmującej między innymi badania żył, ale również leczenie stanów chorobowych, w tym: żylaków, pajączków czy hemoroidów.

Stan żył a prowadzony tryb życia

Powszechnie wiadomo, że prowadzony tryb życia, w tym stosowanie zbilansowanej diety, która bogata jest w witaminy oraz związki mineralne sprzyja zachowaniu zdrowia przez długie lata. Co więcej, regularny wysiłek fizyczny nie tylko poprawia nastój poprzez wydzielanie tak zwanych hormonów szczęścia, ale również przyczynia się do polepszenia wydolności pracy organów oraz lepszej kondycji ogólnej. Należy również pamiętać o tym, że wrogiem zdrowia są nałogi, a palenie papierosów i nadużywanie alkoholu prowadzi w krótkim czasie do znacznego pogorszenia się stanu układu krwionośnego oraz powstawania zmian chorobowych i stanów zapalnych. W wyniku pogorszenia dobrostanu naczyń krwionośnych może pojawiać się uczycie ciężkości nóg oraz opuchlizna. Ponadto, na powierzchni skóry mogą tworzyć się teleangiektazje, czyli popękane naczynia żylne.

Badanie żył

Poszerzona diagnostyka układu krwionośnego obejmuje szczegółowy wywiad medyczny, który przeprowadzany jest przez flebologa oraz Badanie żył z wykorzystaniem aparatu USG Doppler. W oparciu o wyniki wywiadu, lekarz diagnozuje możliwe podłoże pojawiających się dolegliwości, natomiast podczas samego badania żył może ocenić między innymi ich budowę oraz stopień zaawansowania zmian. Co istotne, badanie żył z wykorzystaniem urządzenia USG Doppler jest szybkie, nieinwazyjne oraz niezwykle pomocne w prawidłowej diagnostyce przeprowadzanej na bardzo wczesnym etapie występowania dolegliwości. Wpływa to na możliwość wdrożenia bardzo szybkiego leczenia oraz poprawia rokowania co do jego skutków.

Leczenie

W oparciu o wyniki badania żył flebolog może zaproponować dalsze postępowanie. Może ono obejmować zarówno metody nieinwazyjne oraz takie, które wymagają ingerencji chirurgicznej. Dostępne są zatem: laseroterapia, echoterapia, ultradźwięki, masaż, drenaż limfatyczny, skleroterapia i miniflebektomia. Wybór danej procedury zależy od indywidualnego stanu pacjenta, w tym stopnia zaawansowania zmian chorobowych.