Odzież damska na jesień jest bardzo specyficzna – wymaga odpowiednich kolorów, materiałów, ale musi być także uniwersalna, ponieważ jesienne ubrania często przydają się także zimą i wczesną wiosną. Co w takim razie powinno się znaleźć w jesiennej szafie?

Grube swetry

Jesień to pierwsze chłody i mgły, więc trzeba się na nie przygotować. Po upalnym lecie do szafy jesienią wracają grube swetry, które będziemy nosić także zimą. Jednak robiąc zakupy i wybierając grube swetry pamiętać należy także o tym, że nawet jesienią zdarzają się ciepłe dni, szczególnie na początku. Odzież damska na jesień powinna więc także uwzględniać lżejsze ubrania – cienkie swetry, żakiety, czasem nawet te noszone wiosną i latem, bo nie wiadomo, czy zimno zostanie na dłużej, czy po kilku dniach nie wróci słońce.

Płaszcze i kurtki

Chłód i deszcze na dworze oznaczają konieczność noszenia okrycia wierzchniego. Świetnie w tym celu sprawdzą się płaszcze i kurtki przeciwdeszczowe, dzięki którym żadna słota nie będzie nam straszna. Czasem jednak trudno wybrać taki płaszcz lub kurtkę, która będzie sprawdzać się przez cały sezon – temperatury jesienią bywają bardzo zróżnicowane, więc czasem przyda się coś lekkiego, czasem grubszego, żeby nie marznąć. Rozwiązania są dwa. Po pierwsze można mieć dwa okrycia wierzchnie, które będzie się nosić zależnie od pogody i temperatury na zewnątrz. To rozwiązanie wymagające miejsca w szafie, generujące większe koszty, ale pozwala za to na większe urozmaicenie garderoby i dostosowanie jej do pogody. Drugim rozwiązaniem są płaszcze i kurtki z odpinaną podbitką – w chłodne dni wystarczy, że się ją doczepi, a ubranie będzie cieplejsze.

Ciepłe barwy

W odzieży damskiej na jesień kolory są bardzo ważne. W szare i ponure dni warto mieć na sobie coś w przyjemnych barwach, które poprawią humor. Z tego powodu warto wybierać odzież damską na jesień w ciepłych odcieniach brązu, czerwieni, żółci oraz pomarańczowego. Nie bez powodu te kolory są jesienią najmodniejsze – dzięki nim dopasowujemy się do otoczenia, ale i sprawiają, że czujemy się lepiej. Oczywiście można je łączyć z klasycznymi czerniami i bielami, jednak te dwa kolory nie powinny być podstawowym czy jedynym kolorem, który nosimy jesienią.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Salko.