Anoreksja to schorzenie, które należy bezwzględnie leczyć. Bez odpowiedniej terapii może ona doprowadzić do prawdziwej tragedii. Dlatego nie należy być obojętnym na początki anoreksji Objawy bowiem są naprawdę widoczne. Trzeba tylko uważnie się przyjrzeć dziecku, zanim będzie za późno na jakąkolwiek interwencje.
Początki anoreksji objawy – co zrobić, gdy dostrzeże się je u swojego dziecka?
Gdy objawy anoreksji są naprawdę w powijakach, wystarczy tylko porozmawiać z dzieckiem i wyjaśnić mu, jakie szkody w organizmie może wywołać nierozsądne odchudzanie. Gdy to nie pomoże, wtedy warto nieco go pochwalić i podnieść jego samoocenę. To z niej najczęściej wynikają te wszystkie anomalie nastolatków z niewłaściwym odżywianiem.
Gdy i to spali na panewce, warto sięgnąć po nieco ostrzejsze środki. Można na przykład pokazać mu zdjęcia osób skrajnie wyniszczonych i wygłodzonych. Może ten szokujący pokaz nieco je otrzeźwi oraz czy skłoni do zmiany nastawienia.
Jak ostatecznie przekonać się, czy nasze dziecko ma anoreksję?
Po pierwsze należy zrobić mu badania krwi. Jeśli faktycznie głodziło się i unikało za wszelką cenę jedzenia. Fakt ten wpłynie na bardzo złą jakość wyników badań krwi. Młody anorektyk będzie miał na przykład bardzo obniżony poziom czerwonych krwinek. Za to znacznie podwyższone Ob. Poza tym anoreksja będzie widoczna także wtedy, gdy jego wskaźnik BMI, czyli proporcji wzrostu do wagi spadnie poniżej 17.
Po trzecie o początkach anoreksji będzie świadczyła zaawansowana anemia i skrajne odwodnienie organizmu. Jak widać, już wstępne badania krwi mogą już sporo wyjaśnić. Trzeba je zrobić nawet wtedy, gdy nie ma całkowitej pewności. Lepiej niesłusznie posądzić dziecko o anoreksję, niż udawać- że nie ma sprawy i pozostać obojętnym. Brak reakcji to najgorsze, co może zrobić rodzic w takiej sytuacji.
A co gdy okaże się, że anoreksja u naszego dziecka jest bardzo zaawansowana?
Wtedy nie wystarczy jedynie zadbać o to, by jego organizm został porządnie nawodniony i dożywiony. W takim przypadku zaburzeniami odżywiania u naszej pociechy powinien zająć się psychoterapeuta. To konieczność, gdyż bez odnalezienia przyczyn anoreksji, nie da się jej skutecznie wyeliminować.
Leczenie osoby w tak zaawansowanej postaci anoreksji powinno mieć charakter zamknięty. Tylko w specjalistycznym ośrodku zaburzeń odżywiania specjaliści są w stanie upilnować, by chory zaczął na powrót normalnie jeść. Oni pomogą mu też uporać się z jego wewnętrznymi rozterkami. Dzięki czemu łatwiej będzie im zlokalizować- gdzie leży faktyczne źródło problemu