Ciąża to czas oczekiwania na narodziny dziecka, który nie zawsze wypełniony jest spokojem. Jeżeli istnieją jakiekolwiek podejrzenia, że z rozwojem płodu coś jest nie tak, szczęście pryska jak bańka mydlana. Na szczęście nowoczesne badanie genetyczne pozwalają dać odpowiedź na nurtujące kwestie dotyczące zdrowia dziecka. Dzięki temu można przygotować się na pewne nieuchronne kwestie lub podjąć leczenie dziecka jeszcze w życiu prenatalnym.
Po co robi się badanie genetyczne w ciąży?
Raczej nikt nie robi badań genetycznych w ciąży dla czystej ciekawości. Jeżeli istnieją jakiekolwiek podejrzenia, że z rozwojem płodu nie wszystko jest w porządku, badania genetyczne są sugerowane przez lekarza. Można wykonać je na przykład wtedy, gdy w rodzinie kobiety lub mężczyzny są osoby mocno obciążone wadami genetycznymi. Robi się je również wtedy, gdy kobieta lub mężczyzna obciążeni są tego typu wadami, z których zdają sobie sprawę. Badania genetyczne w ciązy są również polecane dla par, które starały się o dziecko w późnej dorosłości. Wreszcie podstawą zalecenia są niepokojące wnioski po USG prenatalnym.
Czy badania genetyczne z krwi są dokładne?
Badania genetyczne z krwi są niezwykle dokładne. Warto o tym wiedzieć I decydować się na właśnie takie metody, które dają 100% odpowiedzi na nurtujące kwestie. Obecnie materiał genetyczny do badań pobiera się w nowoczesny sposób, z krwi matki. Oznacza to, że naukowcy są w stanie wyekstrahować DNA dziecka z krwi matki. Odchodzi się od niezwykle stresującej i nie do końca bezpiecznej amniopunkcji. Dokładność badań genetycznych jest ogromna. Naukowcy są w stanie wykryć mutacje genów, które odpowiadają za pojawienie się różnych wad rozwojowych.
Ile kosztują badania genetyczne w ciąży?
Cena badań genetycznych nie należy do niskich. Trzeba nastawić się na wydatek kilku tysięcy zł. Badania wykonywane są w określonych ośrodkach w Polsce, często również poza granicami kraju. Na wyniki trzeba poczekać. To czas wypełniony często niepokojem i lękiem. Zanim pojawi się wynik, niejednokrotnie trzeba czekać nawet kilka tygodni. Odpowiedź na nurtujące pytania pozwala jednak przygotować się do zmian, uspokoić lub zaplanować konkretne leczenie po narodzinach dziecka lub w jego życiu płodowym.